avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1922 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Iesire la pensie anticipat
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Iesire la pensie anticipat

buna ziua,
ma numesc Nistor, si m-ar interesa daca pot sa ies la pensie anticipat in anul 2014.
Am varsta de 59 ani si 1 luna. Am vechime in munca cu cotizatie la stat 33 ani si 3 luni, din care 11 ani sunt in grupa a II-a de munca. M-ar interesa si procentul de penalizare la pensionare anticipata ( in cazul meu ).
Astept raspuns.

Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 18:27, 2 Martie 2014
1. Pentru dvs. varsta standard de pensionare este de 65 de ani, stagiul complet de cotizare este de 35 de ani iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Pentru cei 11 ani lucrati in gr. a II-a de munca (in procent de 100%):
- se reduce varsta standard de pensionare cu 2 ani (65 -2 = 63 de ani);
- se adauga la stagiul de cotizare 2 ani si 7 luni (33/3 + 2/7 = 35 de ani si 10 luni).

3. Puteti solicita:
- pensie pentru limita de varsta, la 63 de ani;
- pensie anticipata partiala, la 60 de ani.

4. - In cazul pensiei anticipate partiale, pentru cele 36 de luni de anticipare diminuarea va fi de 36 x 0,75% = 27%.
- La data implinirii varstei de 63 de ani pensia anticipata partiala se transforma in pensie pentru limita de varsta si se elimina diminuarea.
Ultima modificare: Duminică, 2 Martie 2014
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
Daca anii de grupa sunt in procent de 100%:
Pensie anticipata partiala la 60 de ani,cu penalizare de 27% pana la implinirea varstei de 63 de ani.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensionare anticipata dumitrudiaconescu dumitrudiaconescu Am varsta de 56 ani, stagiul de cotizare de 35 ani si 11 ani grupa a 2 a. La ce data ma pot fi pensiona anticipat? Dar anticipat cu penalizare? Va multumesc. ... (vezi toată discuția)
Cand pot iesi la pensie? rupa rupa am vîrsta de 59 ani (13/09/1955). si ca vechime în munca 37 ani . Întrbabare - cind aș putea sa ma pensionez , indiferent de tipul de pensionare / ... (vezi toată discuția)
Varsta limita pentru pensionare marin1981 marin1981 Am 51 de ani impliniti.Am o vechime in munca de 30 de ani , din care 10 ani sunt la gr II.Imi puteti spune , va rog, care este varsta limita la care pot iesi ... (vezi toată discuția)