Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensia de invaliditate poate fi pensie initiala?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensia de invaliditate poate fi pensie initiala?

Buna seara,

O persoana a beneficiat de pensie de invaliditate in 1973-1974, apoi a lucrat si acum se poate pensiona la limita de varsta.
Intrebari:
-pensia de invaliditate este considerata pensie initiala? Atunci pensia la limita de varsta este recalculare?
-dupa ce lege se pensioneaza dupa legea 263/2010 sau dupa legea 27/1966?
- beneficiaza de indice de corectie?
Multumesc
Se pensioneaza dupa Legea 263/2010 care spune:

Art. 49
(1) In sistemul public de pensii se asimileaza stagiului de cotizare si perioadele necontributive, denumite in continuare perioade asimilate, in care asiguratul:
a) a beneficiat de pensie de invaliditate;

Multumesc!

Dar de indice de corectie va beneficia?
Interpretarea mea este:
Va beneficia de aplicarea indicelui de corectie.
Ma bazez pe:
- La intrarea in vigoare a legii 263/2010(01/01/2011)nu avea deschis dreptul la pensie.
- Pe legea 263/2010 va fi prima deschidere de drepturi.

Multumesc!

Intr-o emisiune TV se discuta acest aspect, unii spuneau da, altii nu.
Depinde cine vorbea la TV:
- daca vorbeau specialistii este posibil sa aiba dreptate (dar nue ste sigur);
- daca vorbeau politicienii atunci sigur nu aveau dreptate.