avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 458 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Recalculare pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Recalculare pensie

am fost pensionar invaliditate gr.ii iar din 2o.12 .2012 am esit la pensie limita de varsta,am solicitat pensia cea mai avantajoasa,eu pot beneficia de aceasta recalculare,pt.ca pana la aceasta data nu am primit nici o diferenta decat acea majorare de 3.7o
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 13:32, 26 Martie 2014
Daca v-ati deschis drepturile la pensie de invaliditate inainte de 01/01/2011 nu vi se va aplica indicele de corectie.
am fost pensionar invaliditate din 3o.09.2003 iar cu data de 21.01.2013 am solicitat pensie pentru limita de varsta si va scriu din decizie ,,urmare examinarii actelor din dosarul de pensionare nr.in baza legii nr.263-2010 se admite cererea de pensionare" va mentionez ca stagiul total de cotizare realizat este de 46 ani si 9 luni
Ultima modificare: Miercuri, 26 Martie 2014
Gabriela Pintea, Consilier juridic
Nu puteti beneficia de aplicarea indicelui de corectie.
Legea 263/2010 spune ca se aplica doar celor care si-au deschis drepturile pe aceasta lege.Adica dupa 01/01/2011.
Sunt in aceasi situatie, mama mea sa pensionat pe caz de boala in 2001 grad de invaliditate 2, si a iesit la pensie la limita de varsta in mai 2012
Se incadreaza in majorarea pensiei 2014????
Este valabil pt cei care s-au pensionat inainte de 2011 sau? Dupa 2011?
Ultima modificare: Miercuri, 26 Martie 2014
Sparda777, utilizator
Si pentru dvs. este valabil raspunsul colegului Carp Mircea.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Recalcularea pensiei apicultorul apicultorul buna ziua. Pina in anul 2012 am fost pensionata pe caz de boala , din 27 09 2012 am trecut la pensia de drept, as vrea sa stiu daca am dreptul legal pentru ... (vezi toată discuția)
Lndicele de corectie pensii un roman un roman Bine v-am regasit , Daca cineva s-a documentat il rog sa ma lamureasca si pe mine privind recalcularea pensiei conform indicelui de corectie . ... (vezi toată discuția)
Stabilirea pensiei pentru limita de varsta conform deciziei ccr nr. 702/31.10.2019 Peapangel Peapangel Sunt beneficiarul indemnizatiei primită în baza legii nr.8/2006 si pensionar de invaliditate, iar in luna iunie indeplinesc conditiile de varsta legala si ... (vezi toată discuția)