Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Recalculare pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Recalculare pensie

am fost pensionar invaliditate gr.ii iar din 2o.12 .2012 am esit la pensie limita de varsta,am solicitat pensia cea mai avantajoasa,eu pot beneficia de aceasta recalculare,pt.ca pana la aceasta data nu am primit nici o diferenta decat acea majorare de 3.7o
Daca v-ati deschis drepturile la pensie de invaliditate inainte de 01/01/2011 nu vi se va aplica indicele de corectie.
am fost pensionar invaliditate din 3o.09.2003 iar cu data de 21.01.2013 am solicitat pensie pentru limita de varsta si va scriu din decizie ,,urmare examinarii actelor din dosarul de pensionare nr.in baza legii nr.263-2010 se admite cererea de pensionare" va mentionez ca stagiul total de cotizare realizat este de 46 ani si 9 luni
Gabriela Pintea, Consilier juridic
Nu puteti beneficia de aplicarea indicelui de corectie.
Legea 263/2010 spune ca se aplica doar celor care si-au deschis drepturile pe aceasta lege.Adica dupa 01/01/2011.
Sunt in aceasi situatie, mama mea sa pensionat pe caz de boala in 2001 grad de invaliditate 2, si a iesit la pensie la limita de varsta in mai 2012
Se incadreaza in majorarea pensiei 2014????
Este valabil pt cei care s-au pensionat inainte de 2011 sau? Dupa 2011?
Sparda777, utilizator
Si pentru dvs. este valabil raspunsul colegului Carp Mircea.