Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... lndicele de corectie pensii
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

lndicele de corectie pensii

Bine v-am regasit ,
Daca cineva s-a documentat il rog sa ma lamureasca si pe mine privind recalcularea pensiei conform indicelui de corectie .

Am fost pensionat pe caz de boala in anul 2000 iar in 01 ianuarie 2011 am intrat in pensie normala pentru limita de varste si vechime in munca ! Intrebarea mea ( de la fostii si actualii ministrii ai muncii nu am inteles) este "Beneficiez sau nu de recalcularea pensiei conform indicelui de corectie si daca da. incepand cu ce data" Va multumesc si va doresc mult bine!
Nu beneficiati de aplicarea indicelui de corectie.Beneficiaza doar cei care si-au deschis drepturile pe legea 263/2010.Adica dupa 01/01/2011.
Domnule Carp.
Multumesc pentru promtitudinea raspunsului dat dar ,sigur s-a hotarat prin acte normative recente si care ar fi acestea strict referitoare la situatia mea de altfel a multor persoane. ?Intreb acest lucru pentru ca in serile trecute pe un post de televiziune mai marii cunoscatori ai acestui subiect aveau pareri diferite lasand loc interpretarilor pro-contra.Va multumesc si va doresc multa sanatate
Legea 263/2010

ART. 170
(1) Pentru persoanele inscrise la pensie incepand cu data intrarii in vigoare a prezentei legi, la punctajul mediu anual determinat in conditiile art. 95 se aplica un indice de corectie calculat ca raport intre 43,3% din castigul salarial mediu brut realizat si valoarea unui punct de pensie in vigoare la data inscrierii la pensie, actualizata cu rata medie anuala a inflatei pe anul 2011.

(3) Indicele de corectie se aplica o singura data, la inscrierea initiala la pensie.

Legea este clara.
Cei care si-au deschis drepturile incepand cu data intrarii intrarii in vigoare a prezentei legi(263/2010).
Legea a intrat in vigore incepand cu 01/01/2011.
Va multumesc pentru promtitudine !