avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 456 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... recalcularea pensiei
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

recalcularea pensiei

buna ziua. Pina in anul 2012 am fost pensionata pe caz de boala , din 27 09 2012 am trecut la pensia de drept, as vrea sa stiu daca am dreptul legal pentru recalcularea pensiei.O functionara de la casa ce pensii ma informat ca nu am acest drepr motivind faptul caci am fost inregistrata ca pensionara inainte de 2012,si se recalculeaza doar celor iesiti la pensie in 2012. MULTUMESC.
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 14:45, 5 August 2015
5 August 2015, 14:13

.................din 27 09 2012 am trecut la pensia de drept, ...


30 Iulie 2015, 17:22


..........adeverintei pentru intocmirea dosarului de pensionare......

Nu prea se leaga cele doua postari.
Intr-una sunteti pensionara de limita de varsta.
In cealalta va intocmiti dosarul

-Va referiti la indicele de corectie ?
Da la indicele de corectie. SCUZE PT. CA NU AM MENTIONAT CACI POSTAREA DE ASTAZI SE REFERA LA SITUATIA SOTIEI MELE.
Indicele de corectie s-a aplicat doar pentru cei care si-au deschis drepturile pe legea 263/2010.
Adica dupa 01/01/2011.
Daca deschiderea de drepturi la pensia de invaliditate a fost pe legea 19/2001(inainte de 01/01/2011)nu are dreptul la aplicarea indicelui de corectie.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Recalculare pensie getaz getaz am fost pensionar invaliditate gr.ii iar din 2o.12 .2012 am esit la pensie limita de varsta,am solicitat pensia cea mai avantajoasa,eu pot beneficia de aceasta ... (vezi toată discuția)
Recalcularea pensiilor Anniko Anniko Am citit un articol referitor la faptul că \\"Aproximativ 210.000 de pensii vor fi recalculate, incepand cu data de 7 noiembrie 2013 \\" din care am înţeles ... (vezi toată discuția)
Curtea constitutionalã a româniei a constatat cã dispozitiile din oug nr. 1/2013 referitoare la data aplicãrii indicelui de corectie sunt neconstitutionale Gabriela  Pintea Gabriela Pintea Curtea Constituţională a României a soluţionat, în şedinţa din data de 29 octombrie 2013, excepţia de neconstituţionalitate a dispoziţiilor art. III, ... (vezi toată discuția)