Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... recalcularea pensiei
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

recalcularea pensiei

buna ziua. Pina in anul 2012 am fost pensionata pe caz de boala , din 27 09 2012 am trecut la pensia de drept, as vrea sa stiu daca am dreptul legal pentru recalcularea pensiei.O functionara de la casa ce pensii ma informat ca nu am acest drepr motivind faptul caci am fost inregistrata ca pensionara inainte de 2012,si se recalculeaza doar celor iesiti la pensie in 2012. MULTUMESC.
5 August 2015, 14:13

.................din 27 09 2012 am trecut la pensia de drept, ...

30 Iulie 2015, 17:22

..........adeverintei pentru intocmirea dosarului de pensionare......

Nu prea se leaga cele doua postari.
Intr-una sunteti pensionara de limita de varsta.
In cealalta va intocmiti dosarul

-Va referiti la indicele de corectie ?
Da la indicele de corectie. SCUZE PT. CA NU AM MENTIONAT CACI POSTAREA DE ASTAZI SE REFERA LA SITUATIA SOTIEI MELE.
Indicele de corectie s-a aplicat doar pentru cei care si-au deschis drepturile pe legea 263/2010.
Adica dupa 01/01/2011.
Daca deschiderea de drepturi la pensia de invaliditate a fost pe legea 19/2001(inainte de 01/01/2011)nu are dreptul la aplicarea indicelui de corectie.