Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Incetare suspendare CIM
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Incetare suspendare CIM

Buna ziua! Cand transmit in revisal o incetare a suspendarii ? Mentionez ca suspendarea a fost stabilita pentru perioada 01.01.2014-31.03.2014 dar s-a renuntat la suspendare, persoana incepand lucrul azi. Pot transmite revisal astazi cu incetarea suspendarii cu 03.03.2014 sau transmit azi pentru incetarea suspendarii cu data de 04.03.2014? multumesc anticipat
irinamaria32 a scris:

Buna ziua! Cand transmit in revisal o incetare a suspendarii ? Mentionez ca suspendarea a fost stabilita pentru perioada 01.01.2014-31.03.2014 dar s-a renuntat la suspendare, persoana incepand lucrul azi. Pot transmite revisal astazi cu incetarea suspendarii cu 03.03.2014 sau transmit azi pentru incetarea suspendarii cu data de 04.03.2014? multumesc anticipat

In speta, incetarea suspendarii se va face cu data de 03.03.2014.

HG nr.500/2013 nu prevede termenul in care se completeaza si se transmite incetarea unei suspendari. Astfel, opinia mea este ca, in tacerea legii, devin aplicabile prevederile art.4 alin.2 din HG nr.500/2011.

Art.4 din HG nr.500/2011:
....
(2) Orice modificare a elementelor prevazute la art. 3 alin. (2) lit. a), c)-g) se inregistreaza in registru cel tarziu in ziua lucratoare anterioara implinirii termenului de 20 de zile lucratoare prevazut la art. 17 alin. (5) din Legea nr. 53/2003, republicata. Exceptie fac situatiile in care modificarile se produc ca urmare a unei hotarari judecatoresti sau ca efect al unui act normativ cand inregistrarea in registru se face in ziua in care angajatorul se prezuma, potrivit legii, ca a luat cunostinta de continutul acestora.