avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 422 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie nastere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie nastere copil

Am citit in ccm la nivel national ca la nasterea fiecarui copil mama daca este angajata poate primi de la angajator o indemnizatie egala cu un salariu mediu la nivel de unitate.In caz ca mama nu lucreaza de aceasta indemnizatie poate beneficia tatal.Intrebarea mea este cum pot intra in posesia acestei indemnizatii,cui ma adresez ,si care sunt pasii ce trebuie urmati.?Multumesc
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 19:26, 5 Martie 2014
De la 01.01.2011 nu mai exista niciun Contract Colectiv de Munca la Nivel National in vigoare.

Prin urmare, acordare ajutorul de nastere este obligatorie in sarcina angajtorului numai daca este prevazutra in c.i.m., in c.c.m. aplicabil sau in reg.intern al acestuia.

In lipsa unor astfel de dispozitii , angajatorul nu are nicio astfel de obligatie.
de la 1 ian 2011 a intrat in vigoare ccm la nivel national pana in anul 2014......il gasesti si pe net.....nu prea cred ca esty bine informat
Asta o spuneti dvs. Cititi mai bine si veti vedea ca nu exista niciun CCMN 2011-2014.

Care este data cand a intrat in vigoarea acel act ? Cand a fost inregistrat la Ministerul Muncii ?
1. CCMUNN de care vorbiti dvs. nu a fost in vigoare niciodata deoarece el nu a fost inregistrat la Ministerul Muncii.

2. - Legea dialogului social, nr.62/2011 nu mai prevede incheierea unui CCMUNN.

- Iata ce spune acesta lege:

Art. 128
(1) Contractele colective de munca se pot negocia la nivel de unitati, grupuri de unitati si sectoare de activitate.
...


Legea nr.62/2011 nu este aplicabil in acest caz . La data de 01.01.2011 putea exista un nou CCMN.

Alte discuții în legătură

Contract colectiv de munca unic la nivel national iuliastef iuliastef Buna ziua Contract colectiv de munca unic la nivel national 2011-2014 nu exista sau nu a intrat in vigoare . Este adevarat ? Stiti ceva ? Multumesc ... (vezi toată discuția)
Contract colectiv de munca la nivel national ion_vasilescu ion_vasilescu Va rog sa-mi spuneti daca Contractul Colectiv de Munca la Nivel National pentru anii 2011 - 2014 a fost aprobat. (vezi toată discuția)
Plata ajutor nastere biloida biloida Buna ziua, va rog sa-mi spuneti cine trebuie sa plateasca ajutorul pentru nastere cf. CONTRACT COLECTIV DE MUNCÃ UNIC LA NIVEL NAŢIONAL PE ANII ... (vezi toată discuția)