Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contract Colectiv de Munca la Nivel National
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contract Colectiv de Munca la Nivel National

Va rog sa-mi spuneti daca Contractul Colectiv de Munca la Nivel National pentru anii 2011 - 2014 a fost aprobat.
CCMN este doar o amintire. Functioneaza legea 62/2011.Se pot incheia CCM la nivel de ramura, sectoare, unitate.
ion_vasilescu a scris:

Va rog sa-mi spuneti daca Contractul Colectiv de Munca la Nivel National pentru anii 2011 - 2014 a fost aprobat.

Un ccm nu se aproba ..el se incheie , se inregistreaza si se publica in Monitorul Oficial daca este la nivel de ramura sau la nivel national ..

De la 01.01.2011 nu mai avem CCM la nivel national ... ceea ce a aparut pe Internet a ramas doar in stadiu de vizionare, intrucat acesta nu s-a mai depus spre inregistrare la Ministerul Muncii si, prin urmare, nu a mai intrat in vigoare.
Daca este doar o amintire si nu exista la nivel de ramura si nici la nivel de unitate, asta inseamna ca ne raportam doar la 53/2003? De ex. pot angaja o persoana cu MBA pe un post ce necesita studii superioare si sa-l platesc cu minim pe economie pentru o norma intreaga? Nu mai tin cont de coeficienti?
Nu se mai tine cont de coeficientii de ierarhizare decat daca angajatorului ii sunt aplicabile prevederile unui ccm la nivel de ramura de activitate ori acestia sunt prevazuti in ccm la nivel de unitate sau in R.I. al angajatorului.
Deci nu se mai tine cont deloc de prevederile vechiului CCM. Asta nu poate da nastere la abuzuri din partea angajatorilor?