Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Mai este in vigoare contractul colectiv de munca la ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Mai este in vigoare contractul colectiv de munca la nivel national?

Buna dimineata!

Va rog sa-mi transmiteti daca mai este in vigoare contractul colectiv de munca la nivel national, avand in vedere ca acesta era incheiat conform legii 130/1996, abrogata prin legea 62/2011. In cazul in care o societate nu este semnatara a contractelor colective de munca la nivel de ramura sau grup de unitati mai aplica dispozitiile acestor tipuri de contracte? In cazul in care nu se mai aplica nici un fel de contract colectiv de munca, eventual cu exceptia celui la nivel de unitate, daca el exista, singurul salariu minim aplicabil este 670 lei, indiferent de pregatirea salariatului?

Multumiri anticipate!
din cate stiu, nu mai este in vigoare si nici nu se vor mai incheia de acum CCM la nivel national.
1. De la 01.01.2011 nu mai exista CCMN.

2. Coeficientii de ierahizare pot fi gasiti in ccm la nivel de unitate sau la nivel de armura de activitate aplicabil angajatorului respectiv.