Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Folie neomologata - consecinte
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Folie neomologata - consecinte

Am folii omologate pe geamurile spate+luneta. Vreau sa-mi pun si pe cele din fata, dar 25 %, ceea ce nu e legal. Daca sunt oprit de politie, iar eu las geamurile jos inainte ca politistul sa le vada. Daca acesta imi cere sa ridic geamurile, eu sustin ca sunt defecte, el cum mai poate constatata foliile neomologate? Ca doar nu ma da jos din masina cu forta si trece el inauntru si imi deschide geamurile, nu? :P Ma pot alege cu permisul suspendat pt nerespectarea indicatiilor agentului?
ovtim01, utilizator
Care este motivul pentru care sa savarsiti in mod voit o contraventie?

Daca nu este permisa montarea foliilor chiar si omologate pe geamurile fata inseamna ca aceasta interdictie are un motiv intemeiat. Daca era permis atunci puteau fi montate direct de catre fabricant sau putea apare ca o optiune la achizitionarea unui vehicul nou.

Joaca cu "uite geamul, nu e geamul" nu e recomandabila si nu are niciun sens.
cyan a scris:

Care este motivul pentru care sa savarsiti in mod voit o contraventie?

Daca nu este permisa montarea foliilor chiar si omologate pe geamurile fata inseamna ca aceasta interdictie are un motiv intemeiat. Daca era permis atunci puteau fi montate direct de catre fabricant sau putea apare ca o optiune la achizitionarea unui vehicul nou.

Joaca cu "uite geamul, nu e geamul" nu e recomandabila si nu are niciun sens.

Lasa motivele, eu intrebam cum ma pot depista? Ca daca eu las jos geamurile (politia imi face semn sa opresc de la o oarecare distanta, deci am timp suficient) cum pot proba faptul ca am folie si pe fata daca eu nu le ridic? Drept sa-mi intre in masina nu au daca nu sunt indicii ca am comis vreo infractiune/fapta penala. Din ce am vorbit cu un agent, daca sustin ca sunt defecte nu prea au ce sa-mi faca.
ovtim, utilizator