avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 843 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Folie neomologata - consecinte
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Folie neomologata - consecinte

Am folii omologate pe geamurile spate+luneta. Vreau sa-mi pun si pe cele din fata, dar 25 %, ceea ce nu e legal. Daca sunt oprit de politie, iar eu las geamurile jos inainte ca politistul sa le vada. Daca acesta imi cere sa ridic geamurile, eu sustin ca sunt defecte, el cum mai poate constatata foliile neomologate? Ca doar nu ma da jos din masina cu forta si trece el inauntru si imi deschide geamurile, nu? :P Ma pot alege cu permisul suspendat pt nerespectarea indicatiilor agentului?
Ultima modificare: Luni, 3 Martie 2014
ovtim01, utilizator
Cel mai recent răspuns: ovtim , utilizator 20:50, 5 Martie 2014
Care este motivul pentru care sa savarsiti in mod voit o contraventie?

Daca nu este permisa montarea foliilor chiar si omologate pe geamurile fata inseamna ca aceasta interdictie are un motiv intemeiat. Daca era permis atunci puteau fi montate direct de catre fabricant sau putea apare ca o optiune la achizitionarea unui vehicul nou.

Joaca cu "uite geamul, nu e geamul" nu e recomandabila si nu are niciun sens.
cyan a scris:

Care este motivul pentru care sa savarsiti in mod voit o contraventie?

Daca nu este permisa montarea foliilor chiar si omologate pe geamurile fata inseamna ca aceasta interdictie are un motiv intemeiat. Daca era permis atunci puteau fi montate direct de catre fabricant sau putea apare ca o optiune la achizitionarea unui vehicul nou.

Joaca cu "uite geamul, nu e geamul" nu e recomandabila si nu are niciun sens.


Lasa motivele, eu intrebam cum ma pot depista? Ca daca eu las jos geamurile (politia imi face semn sa opresc de la o oarecare distanta, deci am timp suficient) cum pot proba faptul ca am folie si pe fata daca eu nu le ridic? Drept sa-mi intre in masina nu au daca nu sunt indicii ca am comis vreo infractiune/fapta penala. Din ce am vorbit cu un agent, daca sustin ca sunt defecte nu prea au ce sa-mi faca.
Ultima modificare: Miercuri, 5 Martie 2014
ovtim, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Folie auto carbut carbut Buna ziua.Asi dori daca se poate sa ma ajute cineva in rezolvarea problemei mele:am cumparat un autoturism care a fost inscris in romania acum un an de un alt ... (vezi toată discuția)
Amenda pentru folie ContSters180923 ContSters180923 Am o intrebare : mi sa luat certificatl de imatriculare pentru folie pe geamurile de pe fata. i-am aratat politistului ca sunt omologate prin bulina de la rar ... (vezi toată discuția)
Amenda abuziva Bogdan_25 Bogdan_25 Buna ziua, pe data de 11.11.2012 am fost oprit de un echipaj al politiei rutiere in comuna bragadiru, pentru control de rutina.Am oprit, agentul a venit langa ... (vezi toată discuția)