Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contributia nemembrilor de sindicat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contributia nemembrilor de sindicat

Ce lege reglementeaza contributia nemembrilor de sindicat?
Nicio lege nu reglementeaza asa ceva.

Probabil in ccm la nivel de unitate este prevazut asa ceva.
Raspuns: Nici o lege.
De obicei, sindicatele care negociaza un contract colectiv de munca, ale carui prevederi se aplica si nemembrilor de sindicat, prevad in CCM o reglementare de genul:

Salariaţii care nu sunt membri de sindicat vor contribui cu o sumă de bani egală cu cotizaţia unui membru de sindicat pentru desfăşurarea negocierilor colective. Această contribuţie urmează a forma un fond separat utilizat exclusiv pentru pregătirea şi desfăşurarea negocierilor colective.
Cu tot respectul si toata consideratia...sindicatele sunt cele mai mari porcarii. Liderii de sindicate isi fac averi pe seama cotizatiei membrilor. Eu as desfiinta aceste izvoare de bani nemunciti.
E parerea dvs. Uscaturi sunt peste tot, din pacate.
NImeni nu ne obliga sa facem parte sau nu parte dintr-un sindicat.