Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Art.103-Contract colectiv de munca la nivel ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Art.103-Contract colectiv de munca la nivel national-lamuriri

Buna ziua,
Citez:"Art. 103. - in contractele colective de munca incheiate la nivel de unitate de catre sindicate in numele salariatilor, partile contractante vor conveni, printr-o clauza expresa, ca salariatii asupra carora se intind efectele contractului colectiv de munca negociat, altii decat membrii de sindicat, sa plateasca o contributie pentru desfasurarea negocierilor colective, care sa nu fie mai mica de 0,6% din salariu, dar care sa nu depaseasca valoarea contributiei sindicale. Aceasta contributie urmeaza a forma un fond separat utilizat exclusiv pentru pregatirea si desfasurarea negocierilor colective."
Intrebare : Unde se specifica cum se opreste aceasta cotizatie, o singura data, lunar sau cum? Sindicatul ar vrea lunar....dar nu stiu unde scrie asta. Si pana la urma "pentru pregatirea si desfasurarea negocierilor colective" daca s-ar opri lunar 1%(la noi in soc. asa prevede ccm, procentul este egal cu cel al membrilor de sindicat) s-ar ajunge la niste sume foarte mari pentru acest scop....si atunci care ar mai fi diferenta intre membrii si nemembrii...daca se plateste la fel?
Va multumesc anticipat!
Modalitatea de oprire a "contributiei" se stabileste de catre sindicat in discutie cu angajatorul.

Daca sumele rezultate ar fi prea mari, atunci se va stabili un procent mai mic decat 1%, de ex minimul stabilit de CCM unic, adica 0.6% (ptr nemembri de sindicat)
buna ziua,

As avea mai multe probleme pe aceasta tema.
Daca contributia lunara a membrilor de sindicat este fixa 13 ron, iar in cazul unor colegi care nu sunt membrii de sindicat aceasta suma este sub minimul legal de 0.6%, care este suma ce trebuie incasata de la ei?

Daca sindicatul si compania convin sa introduca in CCM-ul la nivel de unitate un articol cu aceste prevederi, conturile nemembrilor de sindicat e legal a fi debitate doar in baza acelui articol din CCM? precizez ca membrii de sindicat semneaza la inscriere o cerere separata pt debitarea contului cu cuantumul diurnei.

Este legal ca aceasta contributie sa fie incasata in fiecare luna a anului sau doar pe durata si pregatirea negocierilor?

va multumesc
Contributia nu trebuie sa nu fie mai mica de 0,6% din salariu si sa nu depaseasca valoarea contributiei sindicale.
Deci valaoare va fi 0,6% din salariu , iar daca depaseste valoarea contributiei sindicale va fi egala cu aceasta valoare.
Multumesc pentru raspuns. As dori un raspuns si pentru celelalte 2 intrebari, in speta -
Daca sindicatul si compania convin sa introduca in CCM-ul la nivel de unitate un articol cu aceste prevederi, conturile nemembrilor de sindicat e legal a fi debitate doar in baza acelui articol din CCM? Precizez ca membrii de sindicat semneaza la inscriere o cerere separata pt debitarea contului cu cuantumul diurnei.

Este legal ca aceasta contributie sa fie incasata in fiecare luna a anului sau doar pe durata si pregatirea negocierilor?

va multumesc
Este legal sa se debiteze contul salariatilor cu acea suma, insa inainte de a trece la o asemenea operatiune ar trebui sa luati si acordul acestora aducandu-le la cunostinta de prevederile CCMN.