Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Neemiterea chitantelor fiscale
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Neemiterea chitantelor fiscale

Buna ziua,
In anul 2011, fiind o firma nou infiintata si avand nevoie de marfa din comunitate, nefiind inca inscris in registrul operatorilor intracomunitari, am adus marfa prin intermediul firmei unei cunostinte. I-am platit in avans, suma care l-a randul lui a platit-o firmei intracomunitare.Mentionez ca ne-am intalnit in fata ancii in ziua platii unde i-am inmanat banii.Transportul l-am platit eu. Marfa mi-a fost facturata apoi, lunar, moment in care am platit TVA-ul aferent facturilor si un adaos de 1%. Pt. platile acestea am primit chitante sau au fost efectuate prin banca. Problema este ca nu mi s-au eliberat chitante pe banii platiti inainte. Am tot fost amanat, ca este plecat din tara, ca are diverse probleme dar o sa le faca. In momentul de fata refuza pur si simplu sa-mi emita chitantele. Cui trebuie sa ma adresez in aceasta privinta?
Fiind un litigiu comercial (civil), instantei civile. Contract aveti? Banuiesc ca da (va trebuie in instanta).