Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... CCC
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

CCC

bua ziua,am si eu cateva nelamuriri in Privita acordarii ccc.eu lucrez in maPn,iar sotia este cetatean bulgar si nu lucreaza.in conditiile in care a nascut un coPil Pe 03.03.2014,si nu Poate beneficia de cocediu de lauzie, incePand cu ce data Pot intra eu in ccc?
Daca sotia nu poate beneficia de concediul de maternitate (126 de zile = sarcina si lauzie = pre si postnatal) atunci dvs. puteti beneficia de concediu crestere copil (CCC) incepand cu data nasterii copilului.
dar agajatorul imi sPune ca nu Pot dovedii faPtul ca ia nu beneficiaza In bulgaria de acest drePt.cum Pot dovedii ca ea nu beeficiaza de acest drePt?
alexynoa, utilizator
1. In cazul ei are doua posibilitati:
- o adeverinta de la institutia din Bulgaria, omoloaga ANPIS din Romania, ca nu beneficiaza de acest drept;
- o declaratie la Notariat pe propria raspundere.

2. Puteti intreba si la ANPIS, pe e-mail, la: anps@prestatiisociale.ro
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
angajatorul este obligat sa imi acorde concediu Petru cresterea coPilului In baza declaratiei notariale a sotiei?in coditiile In care nu vrea sa imi sPuna nici documetele care imi sunt necesare Pentru intocmirea dosarului
1. Am inteles ca lucrati in MApN unde nu stiu daca sunt specialisti in aceasta problema.

2. Daca imi trimiteti o adresa de e-mail, pe mesaj privat, eu va trimit legislatia unde veti gasi toate drepturile si obligatiile dvs. si ale angajatorului in legatura cu concediul crestere copil (CCC), precum si actele necesare.

3. Deoarece este un caz mai deosebit puteti sa puneti si intrebarea si la Agentia Nationala pentru Plati si Inspectie Sociala (ANPIS), cea care a initiat legislatia in domeniu si care aproba si plateste indemnizatia pentru CCC (pentru MApN acorda fondurile necesare), pe e-mail, la: anps@prestatiisociale.ro

4. Va redau mai jos actele cu caracter general, necesare pentru obtinerea indemnziatiei pentru CCC (asa cum sunt ele aratate in OUG 111/2010 si in Normele de aplicare a ei):

• actul de identitate al solicitantului;
• certificatul de nastere al copilului si, dupa caz, livretul de familie;
• certificatul de persoana cu handicap al copilului, dupa caz;
• adeverinta eliberata de autoritatile competente sau de catre angajator, dupa caz, din care sa rezulte indeplinirea conditiilor;
• adeverinta eliberata de platitorul indemnizatiei de maternitate sau, dupa caz, alte dovezi, din care sa reiasa ultima zi de concediu de maternitate;
declaratie pe propria raspundere din care sa reiasa ca solicitantul nu beneficiaza in acelasi timp de indemnizatie de maternitate
declaratie pe propria raspundere din care sa rezulte ca celalalt parinte natural sau, dupa caz, o alta persoana (parinte adoptiv, tutore) nu beneficiaza de aceleasi drepturi;
declaratie pe propria raspundere din care sa rezulte ca solicitantul se ocupa de cresterea si ingrijirea copilului si ca acesta nu este incredintat sau dat in plasament nici unui organism privat autorizat sau serviciu public autorizat ori unei persoane fizice;
• dovada eliberata de autoritatile competente, de angajatori sau, dupa caz, declaratie pe propria raspundere, din care sa rezulte ca solicitantul se afla in concediu pentru cresterea copilului;
• dovada eliberata de autoritatile competente sau, dupa caz, declaratie pe propria raspundere, din care sa rezulte ca solicitantul realizeaza venituri profesionale supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003, cu modificarile si completarile ulterioare;
• dovada eliberata de autoritatile competente sau de catre angajator, dupa caz, din care sa rezulte incadrarea solicitantului intr-una din situatiile speciale de eligibilitate (au beneficiat in ultimele 12 luni de indemnizatie de somaj, si-au insotit sotul/sotia intr-o misiune permanente in strainatate etc.)
• alte acte necesare, dupa caz, stabilirii dreptului, prevazute in normele metodologice pentru aplicarea prevederilor OUG 111/2010.

Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane