Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... o HG de infiintare institutie - hotarare /instanta: ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

o HG de infiintare institutie - hotarare /instanta: care are putere mai mare ?

intre
- o HG /1992 de infiintare institutie publica, impreuna cu Anexa sa in care sunt enumerate cladiri si suprafete de teren
si
- o hotarare judecatoreasca /2008 de reconstituire a dreptului de proprietate obtinuta de o parohie, in urma carei a fost emis un Titlu de proprietate

cine are putere mai mare ?
cine are prioritate ?
Logic hotararea instantei de reconstituire a dreptului de proprietate.
care are fi motivele ?
Reconstituirea dreptului de proprietate in temeiul L 18/1991 si urmatoarele ,atesta dreptul de proprietate al fostului proprietar pe cand HG-ul din 1992 este constituire drept de proprietate. La o comparare a titlurilor, titlul fostului proprietar este preferabil titlului pe care il are proprietarul din 1992 pentru ca constituirea conform HG din 1992 s-a facut presupunand ca terenul este al statului,problema este ca "statul" nu a avut titlu valid pe foarte multe terenuri.
Dar daca statul a intrat in posesia terenului, prin anul 1924, in urma unei Donatii de la fostul proprietar ?
Daca este asa cum scrieti, trebuia intervenit in proces cu dovezi ca terenul nu face obiectul reconstituirii!