Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Deschidere filiala in Romania pentru un ONG italian
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Deschidere filiala in Romania pentru un ONG italian

1. Un ONG italian ar putea sa-si deschida filiala in Romania, care sa aiba personalitate juridica romaneasca cu cod fiscal propriu etc., cu toate drepturile aferente in Romania? Stiu ca acest lucru se poate pentru filialele ONG-urilor romanesti: personal m-am ocupat de asa ceva cu un avocat (dobandirea personalitatii juridice separate de asociatia-mama, cu cod fiscal propriu) si am lucrat apoi si la o alta filiala cu personalitate juridica deja separata de asociatia-mama, care avea deci cod fiscal propriu, dar nu stiu daca se poate acelasi lucru si pt filialele ONG-urilor-mama straine (europene).
2. Daca raspunsul la prima intrebare este DA, atunci ar putea un ONG romanesc deja existent sa devina filiala a acelei asociatii italiene, eventual facand modificari in Statut etc.? Acest ONG romanesc are deja personalitate juridica dobandita in 2010, are acelasi nume cu cel din Italia si se trage de fapt din respectivul ONG italian, doar ca si-a facut asociatie separata in Romania si nu filiala, din motive de urgenta.
Dumnezeu sa va binecuvanteze.
Geta
getalazar a scris:

2. Daca raspunsul la prima intrebare este DA, atunci ar putea un ONG romanesc deja existent sa devina filiala a acelei asociatii italiene, eventual facand modificari in Statut etc.? Acest ONG romanesc are deja personalitate juridica dobandita in 2010, are acelasi nume cu cel din Italia si se trage de fapt din respectivul ONG italian, doar ca si-a facut asociatie separata in Romania si nu filiala, din motive de urgenta.
Geta

Prin definitie, filialele sunt niste "pui" ai organizatiei - mama, ea le infiinteaza si le desfiinteaza, fiind ceva radical diferit de o "afiliere" adica o structura deja existenta sa devina membru intr-o organizatie de tip asociatie sau federatie. Prin urmare in opinia mea o structura deja existenta nu are cum deveni filiala altei organizatii... ar trebui sa organizatia-masa sa decida infiintarea filialei si sa intre in ea persoanele din structura veche si aceasta sa se dizolve si sa doneze activul patrimonial organizatiei in care a intrat... Sau eventual, si mai bine, organizatia veche sa fuzioneze cu cea mare, prin absorbire de catre aceasta, si apoi organizatia mare decide infiintarea filialei proprii cu persoanele si activul patrimonial provenit din fuziune...
Nu ma pronunt cu privire la infiintarea unei filiale pe drept roman de catre un ONG strain, ca nu m-am ocupat specific de asa ceva si nici prevederi legale exprese nu sunt...