Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Drept de proprietate - executare silita cota sotiei
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Drept de proprietate - executare silita cota sotiei

Buna ziua,
Sunt casatorit iar sotia din casatoria anterioara a achzitionat un apartament cu un imprumut de la banca,in urma divortului ratele la apartament le-a platit fostul sot o perioada dupa care a incetat platile ,momentan banca apus sechestru pe apartament pentru recuperarea diferentei de plata,noi dorim sa cumparam o casa intrebarea mea ar fi ,acest imobil ar putea fi atacat de banca .Ma refer la partea din casa care ar reveni sotiei.Va multumesc.
Daca ramane ceva de plata dupa ce se va vinde acel imobil, da, creditorul poate cere partajul bunului vostru pt a executa silita partea sotiei. Va conta insa si ce suma va ramane de plata, daca va fi sub 10 mii lei, nu se va ajunge pana la o executare imobiliara.