avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salariul de baza si sporul de vechime
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salariul de baza si sporul de vechime

va rog sa imi spune-ti daca sporul de vechime, conform legi 284/2010, face parte din salariul de baza si daca da atunci cum se stabileste sau se calculeaza salariul de baza?
va multumesc!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 07:24, 31 Iulie 2015
Este inclus in salariul pe care il aveti in prezent.
freeelis a scris:

Este inclus in salariul pe care il aveti in prezent.


daca din salar scad sporul de vechime, salariul este cu mult sub salariul minim garantat.Ex:salar 1147 cu spor de 25%. Daca se scade sporul se ajunge la 917, iar salariul minim este de 975. Este corect? care lege se aplica? Multumesc!
Vedeti art.2 din HG 1091/2014.
Lucrez la o primarie si mi s-a spus ca sporul de vechime nu poate fi adaugat la salariul de baza daca rezultatul dintre minimul net pe economie + sporul de vechime este mai mic decat minimul brut. Am tot cautat informatii dar nu am citit nimic despre asa ceva.
Codul Muncii :
art.160 - Salariul cuprinde salariul de bază, indemnizaţiile, sporurile, precum şi alte adaosuri.

HG 1091/2014
art.2 - Pentru personalul din sectorul bugetar, nivelul salariului de baza, potrivit incadrarii, nu poate fi inferior nivelului salariului de baza minim brut pe tara garantat in plata, prevazut la art. 1.

Prin urmare :
- conform art.160 C.mun., salariul = salariul de baza + sporurile + etc.

- conform art.2 coroborat cu art.1 alin.2 din HG 1091/2014, cea mai mica valoare a salariului de baza, potrivit incadrarii, este 1050 lei de la 01.07.2015.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Acordare spor de vechime bugetari Aura2012 Aura2012 Un salariat contractual din cadrul primariei are facut o vechime de 10 ani cum ii acord sporul de vechime ? Este incadrat guard clasa 17 ... (vezi toată discuția)
Salarizare barthaanton barthaanton sunt functionar public din 2005,din 2011 sunt incadrat in functia publica de politist local clasa I,grad profesionalasitent,gradatia 5,clasa de salarizare ... (vezi toată discuția)
Care prevederi legale au prioritate ? oanaportar oanaportar Se emit o H.G. si o OUG. OUG a fost emisa inaintea H.G. Ambele au ca subiect salarizarea. 1. - care dintre ele are putere mai mare ? Adica, care din ... (vezi toată discuția)