Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Conducere autovehicul cu permisul anulat
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Conducere autovehicul cu permisul anulat

Salut. In urma cu 2 ani si 4 luni am fost condamnat in urma unui accident de circulatie la 6 luni cu suspendare si 2 ani si 6 luni perioada de incercare. La sfarsitul lui februarie 2014 am prins conducand in peroada de incercare. Bine inteles ca mi s-a facut dosar penal. Inca nu am un avocat dar intentionez sa angajez unul. La ce sanctiuni sa ma astept in situatia de mai sus? #-o
O pedeapsa cu suspendare
ART. 15 LPACP
(1) Măsura suspendării condiţionate a executării pedepsei aplicată în baza Codului penal din 1969 se menţine şi după intrarea în vigoare a Codului penal.
(2) Regimul suspendării condiţionate a executării pedepsei prevăzute la alin. (1), inclusiv sub aspectul revocării sau anulării acesteia, este cel prevăzut de Codul penal din 1969.

ART. 83
Revocarea în cazul săvârşirii unei infracţiuni
Dacă în cursul termenului de încercare cel condamnat a săvârşit din nou o infracţiune, pentru care s-a pronunţat o condamnare definitivă chiar după expirarea acestui termen, instanţa revocă suspendarea condiţionată, dispunând executarea în întregime a pedepsei, care nu se contopeşte cu pedeapsa aplicată pentru noua infracţiune.
Revocarea suspendării pedepsei nu are loc însă, dacă infracţiunea săvârşită ulterior a fost descoperită după expirarea termenului de încercare.
Dacă infracţiunea ulterioară este săvârşită din culpă, se poate aplica suspendarea condiţionată a executării pedepsei chiar dacă infractorul a fost condamnat anterior cu suspendarea condiţionată a executării pedepsei. În acest caz nu mai are loc revocarea primei suspendări.
La stabilirea pedepsei pentru infracţiunea săvârşită după rămânerea definitivă a hotărârii de suspendare nu se mai aplică sporul prevăzut de lege pentru recidivă.
#M32
Atunci eu ma incadrez la art.335 alin. 2) Conducerea pe drumurile publice a unui vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deţinerii permisului de conducere de către o persoană al cărei permis de conducere este necorespunzător categoriei sau subcategoriei din care face parte vehiculul respectiv ori al cărei permis i-a fost retras sau anulat, ori căreia exercitarea dreptului de a conduce i-a fost suspendată sau care nu are dreptul de a conduce autovehicule în România, se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amendă. Pt.ca sunt recidivist ( neterminindu- se perioada de incercare) intre 6 luni si 3 ani + 6 luni cu executare + o noua perioada de incercare?
Cu executare inseamna in regim de detentie, doar la pedeapsa suspendata conditionat cand nu sunteti inchis, aveti termen de incercare.
Si in acest caz se mai poate lua o pedeapsa cu suspendare?