Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Hotarare/dosar penal/in baza art. 87al1 din OUG ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Hotarare/dosar penal/in baza art. 87al1 din OUG 195/2002

Ora estimata: 09:00
Complet: S2 C 2 A
Tip solutie: Admis apel
Solutia pe scurt: Dp.231/A- În baza art. 386 alin. 1 C.p.p. respinge ca nefondată cererea Ministerului Public de schimbare a încadrării juridice a faptei re?inute în sarcina intimatului inculpat. Admite apelul declarat de Parchetul de pe lângă Judecătoria Buftea. Desfiinţează în totalitate sentinţa penală nr. 12/17.01.2014 a Judecătoriei Buftea şi rejudecând: În baza art. 87 al. 1 din OUG 195/2002 rep. cu aplic. art. 5 C.pen. ?i art. 320 1 Codul de procedură penală din 1968 condamnă pe inculpatul [editat] pentru săvârşirea infracţiunii de conducere pe drumurile publice a unui autovehicul având în sânge o îmbibaţie alcoolică peste limita legală la pedeapsa de 8 (opt) luni închisoare. În baza art. 71 Cod penal din 1969 interzice inculpatului exercitarea drepturilor prev. de art. 64 lit. a teza a II-a, b Cod penal din 1969, respectiv dreptul de a fi ales în autorităţi publice sau în funcţii elective publice şi dreptul de a ocupa o funcţie implicând exerciţiul autorităţii de stat, pe durata executării pedepsei principale. În baza art. 81 Cod penal din 1969 suspendă condiţionat executarea pedepsei pe durata unui termen de încercare de 2 ani şi 8 luni, calculat potrivit art. 82 Cod penal din 1969. În baza art. 71 al. 5 Cod penal din 1969 suspendă executarea pedepsei accesorii pe durata suspendării condiţionate a executării pedepsei principale. Atrage atenţia inculpatului asupra dispoziţiilor art. 83 Cod penal din 1969 privind revocarea suspendării executării pedepsei. Obligă inculpatul la plata sumei de 400 lei cu titlu de cheltuieli judiciare avansate de stat, din care onorariul apărătorului din oficiu, în cuantum de 200 lei, se avansează din fondurile MJ. Cheltuielile judiciare avansate de stat în apel rămân în sarcina acestuia. Definitivă. Pronunţată în şedinţă publică, azi, 04.03.2014.
Document: Hotarâre 231/2014 04.03.2014
spunetimmi ce inseamna acesta hotarare ,permisul se anuleaza ,art 83 am o condamnare sau nu? mai este necesar sau posibil un recurs? va multumesc
Gabriela Mihai, Avocat
dar o scoala de soferii pt o alta cat pot sa fac sau trebui sa astept doi ani sau cat?
Peste un an de zile puteti sa va prezentati la examen pentru un nou permis.
va multumesc pt raspuns .imi puteti spune si de hotarare am 8 luni cu suspendare ce inseamna termen de incercare 2ani si 8luni si mai este necesar un recurs sau posibil,mentionez ca in prima instanta mi sa dat achitat
Este definitiva, inteleg ati avut achitare la instanta de fond, pacat, nu ati avut avocat ales in apel?
ART. 81
Condiţiile de aplicare a suspendării condiţionate
#M32
Instanţa poate dispune suspendarea condiţionată a executării pedepsei aplicate persoanei fizice pe o anumită durată, dacă sunt întrunite următoarele condiţii:
#B
a) pedeapsa aplicată este închisoarea de cel mult 3 ani sau amendă;
b) infractorul nu a mai fost condamnat anterior la pedeapsa închisorii mai mare de 6 luni, afară de cazul când condamnarea intră în vreunul dintre cazurile prevăzute în art. 38;
c) se apreciază că scopul pedepsei poate fi atins chiar fără executarea acesteia.
Suspendarea condiţionată a executării pedepsei poate fi acordată şi în caz de concurs de infracţiuni, dacă pedeapsa aplicată este închisoarea de cel mult 2 ani şi sunt întrunite condiţiile prevăzute în alin. 1 lit. b) şi c).
#M32
Alineatul 3 *** Abrogat
Alineatul 4 *** Abrogat
#B
Suspendarea condiţionată a executării pedepsei nu atrage suspendarea executării măsurilor de siguranţă şi a obligaţiilor civile prevăzute în hotărârea de condamnare.
Suspendarea condiţionată a executării pedepsei trebuie motivată.
ART. 82
Termenul de încercare
Durata suspendării condiţionate a executării pedepsei constituie termen de încercare pentru condamnat şi se compune din cuantumul pedepsei închisorii aplicate, la care se adaugă un interval de timp de 2 ani.
În cazul când pedeapsa a cărei executare a fost suspendată este amenda, termenul de încercare este de un an.
Termenul de încercare se socoteşte de la data când hotărârea prin care s-a pronunţat suspendarea condiţionată a executării pedepsei a rămas definitivă.
ART. 83
Revocarea în cazul săvârşirii unei infracţiuni
Dacă în cursul termenului de încercare cel condamnat a săvârşit din nou o infracţiune, pentru care s-a pronunţat o condamnare definitivă chiar după expirarea acestui termen, instanţa revocă suspendarea condiţionată, dispunând executarea în întregime a pedepsei, care nu se contopeşte cu pedeapsa aplicată pentru noua infracţiune.
Revocarea suspendării pedepsei nu are loc însă, dacă infracţiunea săvârşită ulterior a fost descoperită după expirarea termenului de încercare.
Dacă infracţiunea ulterioară este săvârşită din culpă, se poate aplica suspendarea condiţionată a executării pedepsei chiar dacă infractorul a fost condamnat anterior cu suspendarea condiţionată a executării pedepsei. În acest caz nu mai are loc revocarea primei suspendări.
La stabilirea pedepsei pentru infracţiunea săvârşită după rămânerea definitivă a hotărârii de suspendare nu se mai aplică sporul prevăzut de lege pentru recidivă.
#M32
ART. 84
Revocarea în cazul neexecutării obligaţiilor civile
Dacă până la expirarea termenului de încercare condamnatul nu a îndeplinit obligaţiile civile stabilite prin hotărârea de condamnare, instanţa dispune revocarea suspendării executării pedepsei, afară de cazul când cel condamnat dovedeşte că nu a avut putinţa de a îndeplini acele obligaţii.
#B
ART. 85
Anularea suspendării pentru infracţiuni săvârşite anterior
Dacă se descoperă că cel condamnat mai săvârşise o infracţiune înainte de pronunţarea hotărârii prin care s-a dispus suspendarea sau până la rămânerea definitivă a acesteia, pentru care i s-a aplicat pedeapsa închisorii chiar după expirarea termenului de încercare, suspendarea condiţionată a executării pedepsei se anulează, aplicându-se, după caz, dispoziţiile privitoare la concursul de infracţiuni sau recidivă.
Anularea suspendării executării pedepsei nu are loc, dacă infracţiunea care ar fi putut atrage anularea a fost descoperită după expirarea termenului de încercare.
În cazurile prevăzute în alin. 1, dacă pedeapsa rezultată în urma contopirii nu depăşeşte 2 ani, instanţa poate aplica dispoziţiile art. 81. În cazul când se dispune suspendarea condiţionată a executării pedepsei, termenul de încercare se calculează de la data rămânerii definitive a hotărârii prin care s-a pronunţat anterior suspendarea condiţionată a executării pedepsei.
ART. 86
Reabilitarea în cazul suspendării condiţionate a executării pedepsei
Dacă condamnatul nu a săvârşit din nou o infracţiune înăuntrul termenului de încercare şi nici nu s-a pronunţat revocarea suspendării condiţionate a executării pedepsei în baza art. 83 şi 84, el este reabilitat de drept.

inca o data va multumesc , si da asa este nu am avut avocat , la instanta de fond un avocat din oficiu si la apel nici unul