Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... EXECUTARE SILITA-28 EURO DESPAGUBIRE CNADNR
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

EXECUTARE SILITA-28 EURO DESPAGUBIRE CNADNR

Buna seara,
In anul 2011 am primit 2 amenzi din partea cNADNR pentru ca am circulat in 2 zile consecutive peDN6 fara a avea rovinieta. Eu atunci am platit cele 2 amenzi la primarie si la bcr am achitat cei 28 de euro cica despagubire catre statul roman, trimitandu-le ulterior celor de la cNADNR dovada platilor.
Vineri 7 martie 2014 am primit acasa un plic din partea unui executor judecatoresc cu sediul in judetul mehedinti(cu toate ca eu locuiesc in judetul olt iar camerele video control rovinieta erau in judetul teleorman) prin care eram somat ca in termen de 1 zi sa achit cei 28 de euro despagubire catre statul roman plus 345 lei cheltuieli de executare existand si o hotarare judecatoreasca a judecatoriei Drobeta turnu severin.
M-am speriat si a 2 zi adica sambata am plecat in bucuresti ca doar akolo gaseam un BRD deschis si am achitat sumele in contul executorului judecatoresc.
Intrebarile mele sunt urmatoarele,
1. Ce competente au executorii judecatoresti din punct de vedere al circumscriptiei teritoriale?
2. Pentru fiecare amenda luata de acelasi contravenient se platesc cate 28 de euro in parte catre cNADNR?(pentru ca eu am luat 2 amenzi insa am platit o singura data despagubirea de 28 de euro pentru ca asa mi s-a parut logic sa despagubesc o singura data statul roman nu de 10 ori...)
3. Dupa cum se vede cNADNR-ul a uitat complet ca drumurile noastre nationale sunt pline de gauri in care intram cu tot cu masina si mai nou s-a apucat sa angajeze executori judecatoresti pt. 28 de euro.... Oare o sa merite vreodata sa platim rovinieta si amenzile in tara asta?
Circumscriptiile sunt in raza curtilor de apel...deci destul de mari, nu sunt limitate de permietrul judetului. Si da, din pacate pentru fiecare amenda trebuia sa platiti cate 28 de euro. Totusi daca a avut loc un proces ar fi trebuit sa stiti de el, ati fi fost citat.

Gabriela Pintea, Consilier juridic
Nu, nu am fost citat...pe hotarare scrie ca s-a facut fara citarea partilor...
Nu poti sti deoarece executorul judecatoresc nu citeaza partile.Asa am fost executat si eu pentru neplata rovinietei in 2011.Am platit amenda si sincer nu stiam de cei 28 euro despagubire ca nu mi-au trimis PV acasa .
Se vorbeste de o reglementare din 2012 care ar despre neplata acestei despagubiri de 28 euro.
am avut aceeasi problema, am gasit info aici: tarifilegal.blogspot.ro