Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Informatii coasigurat pe asigurarea sotului
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Informatii coasigurat pe asigurarea sotului

Buna ziua!
Sotul meu a renuntat la medicul de familie si doreste sa se inscrie la un alt medic de familie care sa fie aproape de casa.
Intre timp, dorim ca eu sa fiu coasigurata pe asigurarea lui de sanatate.
Situatia mea este urm:
-in prezent: sunt fara ocupatie
-din cate am inteles pentru a ma inscrie ca si coasigurat este nevoie de adeverinta de venit pe ultimii 5 ani dintre care:primii 3 nu am avut venituri iar ultimii 2 am lucrat cumulat cam 7 luni
-sunt gravida in 3 luni
Ma intereseaza daca:
-daca pentru anii in care nu am lucrat va trebui sa achit ceva?
-care este procedura de inscriere la noul medic de familie?
Mai intai sotul trebuie sa discute cu angajatorul de ce acte are nevoie sa va treaca ca si coasigurat. Odata ce sunteti coasigurat, conform noi legi la fiecare trei luni trebuie sa luati de la ANAF adeverinta ca nu realizati venituri. Aceasta adeverinta trebuie dusa la serviciul sotului.
Oricum dvs fiind gravida aveti asigurarea medicala gratuita pana nasteti si inca 2 luni dupa ce nasteti.
Pentru medicul de familie trebuie sa duceti dovada ca sunteti coasigurat ( adeverinta de la serviciul sotului ), copie dupa buletin si o cerere pe care o veti completa la medicul de familie la care vreti sa va mutati. Dosarul dvs medical il puteti duce dvs dupa ce il luati de la medicul de familie, sau noul medic de familie il poate cere in locul dvs.
@melania_14:

Odata ce sunteti coasigurat, conform noii legi la fiecare trei luni trebuie sa luati de la ANAF adeverinta ca nu realizati venituri

Care e noua lege de care pomeniti?
Din pacate nu stiu nr legii. Din experienta spun ca pana in anul 2012 inclusiv am fost coasigurata la locul de munca al sotului. Acesta si-a schimbat locul de munca in iunie 2012 iar la noul loc de munca cei de la contabilitate i-au spus ca, "conform noi legi" trebuie adusa adeverinta de la ANAF la fiecare trei luni. La ANAF am intalnit mai multe persoane in aceasi situatie si nemultumite de drumul pe care trebuie sa il faca la fiecare trei luni pt a lua adeverinta.
O sa incerc sa gasesc "legea" si o sa postez.
melania_14, utilizator
Asta este birocratia: sa pui oamenii la atata alergatura.

Ordinul 617/2007:

ART. 20
(1) Dovada calităţii de asigurat în sistemul de asigurări sociale de sănătate se realizează printr-un document justificativ - adeverinţă, eliberat de CAS, potrivit fiecărei categorii de persoane, pe baza următoarelor documente:
a) pentru copiii în vârstă de până la 18 ani, cu act de identitate sau certificat de naştere, după caz;
b) pentru tinerii cu vârsta cuprinsă între 18 şi 26 de ani: act de identitate, declaraţie pe propria răspundere din care să rezulte că nu realizează venituri din muncă, un document din care să rezulte că au calitatea de elev sau student;
c) pentru tinerii cu vârsta de până la 26 de ani, care provin din sistemul de protecţie a copilului: act de identitate, document care să ateste că au fost incluşi într-un sistem de protecţie a copilului, declaraţie pe propria răspundere din care să rezulte că nu realizează venituri din muncă, un document eliberat de primăria din localitatea de domiciliu prin care să ateste că nu beneficiază de ajutor social;
d) pentru soţul, soţia şi părinţii aflaţi în întreţinerea unei persoane asigurate: act de identitate, documente care să ateste relaţia de rudenie sau căsătoria cu persoana asigurată, declaraţie pe propria răspundere din care să rezulte că nu realizează venituri proprii, precum şi o declaraţie pe propria răspundere a persoanei asigurate prin care aceasta declară că are în întreţinere persoana respectivă;....

Nu se pomeneste nicaieri de adeverinta de la ANAF.
Birocratie este sigur, mai ales ca adeverinta de venit de la ANAF ceruta la 3 luni este introdusa odata cu transferul platilor cotributiilor de la CNAS in atributia ANAF. Presupun ca si angajatorul o cere pt ca ii este ceruta mai departe asa ca te conformezi.