Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Informatii coasigurat pe asigurarea sotului
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Informatii coasigurat pe asigurarea sotului

Buna ziua!
Sotul meu a renuntat la medicul de familie si doreste sa se inscrie la un alt medic de familie care sa fie aproape de casa.
Intre timp, dorim ca eu sa fiu coasigurata pe asigurarea lui de sanatate.
Situatia mea este urm:
-in prezent: sunt fara ocupatie
-din cate am inteles pentru a ma inscrie ca si coasigurat este nevoie de adeverinta de venit pe ultimii 5 ani dintre care:primii 3 nu am avut venituri iar ultimii 2 am lucrat cumulat cam 7 luni
-sunt gravida in 3 luni
Ma intereseaza daca:
-daca pentru anii in care nu am lucrat va trebui sa achit ceva?
-care este procedura de inscriere la noul medic de familie?
multumesc pt raspuns.
As vrea sa stiu daca voi fi coasigurata trebuie sa platesc pt acei ani
in care nu am avut venituri ceva, vreo suma?
Totul se rezolva la locul de munca al sotului, nu trebuie sa platiti nimic in plus.

@melania_14:

Presupun ca si angajatorul o cere pt ca ii este ceruta mai departe asa ca te conformezi.

Va asigur ca nimeni nu solicita mai departe acele acte, care raman in dosarul personal al angajatului drept dovada pentru deducerea acordata si coasiguratii declarati. Este doar un exces de zel al angajatorului.