Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Cum calculez indemnizatia de maternitate?
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Cum calculez indemnizatia de maternitate?

In octombrie 2013 pe 25 m-am reangajat la un pfa imediat ce am terminat ccc, acum urmeaza sa intru in concediu de maternitate pentru cel de al doilea copil, pe data de 17.03.2014. Am inteles ca se iau in calcul media veniturilor pe ultimile 6 luni, aceasta ptr concediu de maternitate. Va rog sa-mi spuneti cum calculez pentru luniile septembrie si octombrie 2013 (care intra si ele in calc celor 6 luni) . Mentionez ca in aceste doua luni am fost in concediu de cresterea copilului si am luat o indemnizatie de 600 de lei. Va trebui sa tin cont si de aceste luni? In luna octombrie 2013 am lucrat 5 zile dar am primit si ultima indemnizatie.
Se iau in calcul veniturile realizate si numarul de zile lucratoare din cele 6 luni anterioare intrarii in concediul de maternitate, adica din perioada septembrie 2013 - februarie 2014.

Veniturile realizate:
sep - 600 lei
oct - indemnizatie pentru 18 zile 600/23x18 = 470 lei + 5 zile lucrate = salariu incadrare/23 x5 zile
noi - salariul de incadrare
dec - salariul de incadrare
ian - salariul de incadrare
feb - salariul de incadrare

Zilele lucrate/lucratoare din cele 6 luni:
sep - 21 zile
oct - 23 zile
noi - 21 zile
dec - 20 zile
ian -21 zile
feb - 20 zile
total = 126 zile

Media zilnica = total venituri : 126 zile (cu 2 zecimale)
indemnizatia de maternitate = media zilnica x 85% x nr. zile lucratoare incluse in perioada de concediu medical

Indemnizatia de maternitate nu se impoziteaza.
Multumesc, am inteles ce mi-ati explicat, insa as mai avea o intrebare referitor la acest calcul: in martie cand intru in prenatal , pe data de 17, am concediu doar 11 zile cu restul de zile lucratoare cum procedez? Acestea se calculeaza normal platind si contributiile sociale aferente? Eu trebuie sa ma ocup si de acesta parte ( a contabilitatii ) si din pacate cunostintele mele nu sunt sigure si stabile asa ca m-am gandit sa intreb decat sa fac vreo greseala!
Pentru zilele lucrate in luna martie 2014 calculati normal salariul, cu toate contributiile aferente. Pentru perioada de concediu de maternitate aveti urmatoarele contributii:
- cass 5,5% = 0
- somaj 0,5% = 0
- CAS 10,5% = 2298 x 35% x 10,5% /21 zile lucr martie x 11 zile lucratoare in perioada 17-31.03.2014
Baza de calcul a impozitului = salariu zile lucrate + valoare tichete masa - deducere personala

M-am lamurit in acesta privinta si va multumesc, insa in ceea ce priveste indemnizatia de maternitate nu trebuie sa platesc si contributiile societatii adica 20.8 % din aceasta suma?
Foaia de varsamant pentru luna martie va fi insumare acestor valori sau va trebui sa fac separat pentru zilele lucrate cat si pentru indemnizatie.? Inca odata va multumesc mult pentru toate informatiile.