Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general ALTE REZERVE
Discuție deschisă în Contabilitate în general

ALTE REZERVE

Buna ziua!
Am preluat evidenta contabila a unei firme si la intocmirea bilantului am constatat (cu stupoare ) urmatoarele:
-cont 1068 sold C=37127 LEI (la 31.12.2008)
-cont 1171 sold 0
-cont 121 sold D=3153
-cont 461 sold D= 43479
Am constatat ca in CURSUL anuuil 2006 administratorul firmei a ridicat sub forma de avansuri de trezorerie , sume care la sfarsitul anului au fost trecute in contul 461. In anul 2006 , firma a obtinut profit care a fost repartizat 50% pe dividende (la care a achitat impozitul aferent), iar jumatate l-a trecut pe alte rezerve (firma la data respectiva era micro).
In anul 2007 firma a obtinut pierdere care a fost acoperita din alte rezerve (deci contul 1068 l-a diminuat cu pierderea respectiva, dar fara sa achite vreun fel de impozit pe dividende sau pe profit) Incepand cu anul 2007 devine platitoare de impozit pe profit.
Intrebarea mea este daca se poate ca la sfarsitul anului 2008, din alte rezerve sa fie trecut in contul 117, din care se vor repartiza dividende si se va retine impozitul aferent acestora.Scopul ar fi acela de inchidere a contului 461 (debitor). La acoperirea pierderii anului 2007 din alte rezerve, trebuia platit impozit pe dividende? Daca se poate si baza legala .Va multumesc.
Ordin nr. 1752 din 17/11/2005
REGLEMENTÃRILE CONTABILE
conforme cu Directiva a IV-a a Comunităţilor Economice Europene

7.9.3. Alte rezerve
206. - (1 ) Contabilitatea rezervelor se ţine pe categorii de rezerve: rezerve legale, rezerve statutare sau contractuale şi alte rezerve.
(5) Alte rezerve neprevăzute de lege sau de statut pot fi constituite facultativ pe seama profitului net pentru acoperirea pierderilor contabile sau în alte scopuri, potrivit hotărârii adunării generale a acţionarilor sau asociaţilor, cu respectarea prevederilor legale.

Deci daca AGA hotaraste ca rezervele constituite in 1068 sa fie utilizate pentru acoperirea pierderii sau pentru dividende nu este nici o problema. In fond pentru acest lucru au fost constituite.

Pentru aceste "alte rezerve" utilizate pentru acoperirea pierderii nu se plateste:
- impozit pe profit - pentru ca acestea au fost constituite din profitul net (nu au fost deduse la calculul impozitului pe profit asa cum se intampla cu rezerva legala - Codul fiscal art 22 alin 5 si alin 6);
- impozit pe dividende - pentru ca beneficiarul acestei sume utilizate pentru acoperirea pierderii este chiar societatea.

Se va plati impozit pe dividende doar pentru suma din "alte rezerve", utilizata pentru dividende (Codul fiscal: art 7 alin 1 pct 12, art 67 alin 1)

Multumesc mult, Fat-Frumos! O zi buna!