Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Formular 600
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Formular 600

Buna ziua,

Pentru un PFA care inregistreaza venituri din anul 2012, pentru care s-au platit mereu la timp impozitele si sanatatea se aplica ceea ce este scris in articolul de mai jos? Mentionez ca persoana ce detine PFA este si salariata la stat.

www.avocatnet.ro/content/art...

Va multumesc!
Pai in acel articol sunt descrise situatiile in care un pfa trebuie sa fi depus si sa plateasca contributia la pensie.
In general, pentru ca aveti in alta parte un contract de munca valabil, chiar si la stat, in aceeasi perioada in care aveti pfa , atunci pe pfa nu platiti contributie la pensie ci doar impozitul pe venit si contributie la sanatate.
Si trebuie declarat undeva faptul ca persoana a fost/este salariata? Sau aceste informatii sunt deja in baza lor de date?
Nu trebuie sa declarati dumneavoastra caci au ei acolo evidenta.
Va multumesc pentru raspunsuri!
Consider ca e bine sa duceti o adeverinta de salariat de la locul de munca sau o copie de pe C.I.M.