Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Spor retroactiv
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Spor retroactiv

Buna ziua
..as dori sa stiu daca o institutie publica poate acorda un spor retroactiv , fara hotarare judecatoreasca.

O baza legala daca se poate ?
Multumesc
O zi buna tuturor.
Baza legala nu o sa gasiti , intrucat acordarea unui astfel de drept retroactiv se face prin interpretarea prevederilor referitoare la termenul de prescriptia la dreptului la actiune privind drepturile salariale.
va referiti la art 171 din codul muncii?

Art. 171
(1) Dreptul la acţiune cu privire la drepturile salariale, precum şi cu privire la daunele
rezultate din neexecutarea în totalitate sau în parte a obligaţiilor privind plata salariilor
se prescrie în termen de 3 ani de la data la care drepturile respective erau datorate.
(2) Termenul de prescripţie prevăzut la alin. (1) este întrerupt în cazul în care intervine o
recunoaştere din partea debitorului cu privire la drepturile salariale sau derivând din
plata salariului
sau la art.268 C.mun.
(1) Cererile în vederea soluţionării unui conflict de muncă pot fi formulate:
.....
c) în termen de 3 ani de la data naşterii dreptului la acţiune, în situaţia în care obiectul conflictului individual de muncă constă în plata unor drepturi salariale neacordate sau a unor despăgubiri către salariat, precum şi în cazul răspunderii patrimoniale a salariaţilor faţă de angajator;
......