Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Citarea inculpatului..........
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Citarea inculpatului..........

"X" = inculpat;
"Z" = localitatea unde "x" a savarsit fapta, diferita de localitatea de domiciliu a lui "x"

- Citatia 1 - sa afist citatia la domiciliu, sa bifat pe citatie litera D;
- Citatia 2 - sa afisat citatia la domiciliu, sa bifat litera B;
- Citatia 3 - sa afisat citatia la domiciliu, si sa bifat litera D;
- Citatia 4 - sa procedat precum la citatia 3;
- instanta dispune citarea la ultimul domiciliu plus usa instantei plus primaria localitatii "z" astfel ca pentru termenul urmator
- sa afisat la usa instantei, dar nu sa citat si la primaria localitatii "Z" si nici la ultimul domiciliu. Instanta constata lipsa de procedura.
- pentru termenul urmator, citarea se face la usa instantei dar se constata lipsa de procedura cu partea civila
- pentru urmatorul termen itarea se face la usa instantei cu inc. proces verbal si la domiciliu , se bifeaza pe citatie litera D, reprez. parchetului cere inca un termen pentru audiere martor si se da alt termen
- pentru termenul urmator "x" e citat la usa instantei si la primaria localitatii "z" dar nu si la ultimul domiciliu
instanta ramane in pronuntare

Aceasta a fost ordinea cronologica
"x" nu a avut cunostinta de inceperea urmaririi penale de cercetarea penala si nici de judecata

A fost facuta corect citarea?......se poate ataca sentinta?
Multumesc

ContSters83008, utilizator
In conditiile in care inculpatul nu a fost legal citat, sentinta poate fi atacata pt. lipsa de procedura.Daca judecarea s-a facut in lipsa , inc poate cere rejudecarea cauzei, deoarece el, neavand cunostinta despre up si judecata, el nu si-a putut exercita dr. la parare si ca atare, este indreptatit sa atace sentinta.
Multumesc !
Dar intrebarea a fost .............
cautavocat a scris:

"X" = inculpat;
"Z" = localitatea unde "x" a savarsit fapta, diferita de localitatea de domiciliu a lui "x"

- Citatia 1 - sa afist citatia la domiciliu, sa bifat pe citatie litera D;
- Citatia 2 - sa afisat citatia la domiciliu, sa bifat litera B;
- Citatia 3 - sa afisat citatia la domiciliu, si sa bifat litera D;
- Citatia 4 - sa procedat precum la citatia 3;
- instanta dispune citarea la ultimul domiciliu plus usa instantei plus primaria localitatii "z" astfel ca pentru termenul urmator
- sa afisat la usa instantei, dar nu sa citat si la primaria localitatii "Z" si nici la ultimul domiciliu. Instanta constata lipsa de procedura.
- pentru termenul urmator, citarea se face la usa instantei dar se constata lipsa de procedura cu partea civila
- pentru urmatorul termen itarea se face la usa instantei cu inc. proces verbal si la domiciliu , se bifeaza pe citatie litera D, reprez. parchetului cere inca un termen pentru audiere martor si se da alt termen
- pentru termenul urmator "x" e citat la usa instantei si la primaria localitatii "z" dar nu si la ultimul domiciliu
instanta ramane in pronuntare

Aceasta a fost ordinea cronologica
"x" nu a avut cunostinta de inceperea urmaririi penale de cercetarea penala si nici de judecata

A fost facuta corect citarea?......se poate ataca sentinta?
Multumesc

X -nu a avut cunostinta de inceperea urmariri penale,de cercetarea penala si nici de judecata.
Daca poate si dovedi acest lucru...se poate ataca sentinta.

Detectiv Particular FILIP STELIAN
incercati sa o atacati insa va puteti lovi de raspunsul ca ati fost citata la usa instantei si la primaria din localitate...proceduri de asemenea legale de citare.