avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2125 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită POPRIRE ABUZIVA
Discuție deschisă în Executare silită

POPRIRE ABUZIVA

Buna ziua,

Am rugamintea sa ma ajutati cu cateva informatii pentru urmatoarea situatie:
Se dispune prin hotarare judecatoreasca incuvintarea executarii silite a mostenitorilor( fiu+sotia supravietuitoare) unui defunct, cu restante la un contract de leasing. Judecarea s a facut fara citarea partilor.
La primirea deciziei, mostenitorii fac contestatie la executarea silita in termenul legal, urmand ca peste cateva zile sa fie primul termen de judecata.
Cu toate acestea, se infiinteaza poprire pe salariul fiului si pe pensia sotiei supravietuitoare.
Intrebarile mele sunt :
1. Se poate infiinta poprirea chiar daca exista o contestatie in curs de solutionare?
2. Se poate pune poprire pe pensia sotiei daca aceasta are handicap de gradul 1 ( sufera de schizofrenie si este imobilizata la pat...fiul este tutorele ei legal).
Multumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 18:56, 18 Martie 2014
Buna ziua,
In mod normal, atunci cand s-a contestat executarea silita trebuia sa fie solicitata si suspendarea efectelor acesteia platindu-se o cautiune.
Daca nu a fost solicitata suspendarea executarii si/sau nu a fost platita cautiunea aceasta merge inainte.
Multumesc pentru raspuns. Imi puteti spune daca aceasta cautiune este de fapt acea taxa de timbru?
Nu, sunt separate. Aveti de plata taxa de timbru pt contestatie si cautiune de 10 % pt suspendare.
Am inteles.Va multumesc
Ma poate ajuta cineva cu un raspuns la intrebarea 2, va rog mult?

2. Se poate pune poprire pe pensia sotiei daca aceasta are handicap de gradul 1 ( sufera de schizofrenie si este imobilizata la pat...fiul este tutorele ei legal).
Multumesc anticipat


Alte discuții în legătură

Cautiune porce porce Buna ziua, in urma executarii silite s-a infiintat poprirea si asupra girantilor;daca titilarul -debitor de pune cerere de contestatie si plateste cautiunea ... (vezi toată discuția)
Cine incalca legea? roy1958 roy1958 buna ziua,as vrea sa ma lamuriti intr-o problema: sunt pers.cu invaliditate gr.1 si am girat pe cineva la un c.a.r.Acea persoana nu a platit ratele si un ... (vezi toată discuția)
Executare silita-cerere de suspendare ovidana ovidana In urma executarii silite, banca de unde eu si sotul meu (decedat ulterior) am avut un credit de nevoi personale, a vandut la licitatie casa in care am locuit. ... (vezi toată discuția)