avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1004 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Spor de noapte
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Spor de noapte

Buna ziua !
Desi am gasit acest subiect pe forum tot nu sunt lamurita cu unele aspecte.
Eu lucrez in schimburi. Pana acum am facut doar schimbul 1 si 2. Daca orele de noapte se platesc in intervalul 22-6, eu pot primi spor de noapte daca la sch. 2 lucrez pana la ora 23?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 10:29, 18 Martie 2014
depinde ce aveti stipulat in cim
Nu trebuie sa lucrezi minim 3 ore in acel interval?
Potrivit Codului muncii :
- Salariatul de noapte reprezinta, dupa caz:
a) salariatul care efectueaza munca de noapte cel putin 3 ore din timpul sau zilnic de lucru;
b) salariatul care efectueaza munca de noapte in proportie de cel putin 30% din timpul sau lunar de lucru.

- Art. 126
Salariatii de noapte beneficiaza:
a) fie de program de lucru redus cu o ora fata de durata normala a zilei de munca, pentru zilele in care efectueaza cel putin 3 ore de munca de noapte, fara ca aceasta sa duca la scaderea salariului de baza;
b) fie de un spor pentru munca prestata in timpul noptii de 25% din salariul de baza, daca timpul astfel lucrat reprezinta cel putin 3 ore de noapte din timpul normal de lucru.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Sporul de noapte bogdybal bogdybal Buna ziua, Am o nelămurire fata de sporul de noapte. Lucrez in schimburi, I, II și III. Schimbul III de la ora 00.oo la 08.oo, deci am 6 ore de noapte. ... (vezi toată discuția)
Spor de noapte cip-fincu cip-fincu Bună ziua,deranjez cu o întrebare referitoare la sporul de noapte in mapn! Lucrez in ture de 24 h cu repaus 72h, în intervalul de 24h am dreptul la odihna ... (vezi toată discuția)
Spor ore noapte Croatia Croatia Cate nopti trebuie lucrate intr-o luna pentru a beneficia de sporul de noapte! (vezi toată discuția)