Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Spor de noapte
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Spor de noapte

Buna ziua !
Desi am gasit acest subiect pe forum tot nu sunt lamurita cu unele aspecte.
Eu lucrez in schimburi. Pana acum am facut doar schimbul 1 si 2. Daca orele de noapte se platesc in intervalul 22-6, eu pot primi spor de noapte daca la sch. 2 lucrez pana la ora 23?
depinde ce aveti stipulat in cim
Nu trebuie sa lucrezi minim 3 ore in acel interval?
Potrivit Codului muncii :
- Salariatul de noapte reprezinta, dupa caz:
a) salariatul care efectueaza munca de noapte cel putin 3 ore din timpul sau zilnic de lucru;
b) salariatul care efectueaza munca de noapte in proportie de cel putin 30% din timpul sau lunar de lucru.

- Art. 126
Salariatii de noapte beneficiaza:
a) fie de program de lucru redus cu o ora fata de durata normala a zilei de munca, pentru zilele in care efectueaza cel putin 3 ore de munca de noapte, fara ca aceasta sa duca la scaderea salariului de baza;
b) fie de un spor pentru munca prestata in timpul noptii de 25% din salariul de baza, daca timpul astfel lucrat reprezinta cel putin 3 ore de noapte din timpul normal de lucru.