Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... drept mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

drept mostenire

Buna ziua am si eu o intrebare:??

In legatura cu mostenirea cum se imparte aceasta intre rude adica:

Daca tatal a murit si mai sunt 2 copii si sotia in viata .. imi puteti explica cum se imparte la cine revine cat ?

va multumesc mult
In lipsa unui testament, sotia va culege din masa succesorala cota de 1/4, restul de 3/4 revenind in cote egale celor doi copii.

cred ca trebuie precizat ca acele cote sunt strict din partea pe care o detinea defunctul...adica: in primul rand averea comuna se imparte la 2 (sotia detine jumatate) si din jumatatea ramasa va mai obtine 1/4... sunt economist, scuzati limbajul...sper ca s-a inteles fondul:P
S-a inteles, corbalb. Opinia dumneavoastra se distinge cu aceeasi claritate cu care s-ar distinge un corb alb pe limpezimea si mai alba a cerului

:yeah:

Precizarile sunt binevenite. Trebuie doar sa aveti in vedere ca tot ce ati precizat cu privire la partea pe care o detine defunctul se regaseste in sintagma masa succesorala

:bow:

Sa nu mi-o luati in nume de rau. Mai glumesc si eu. :P

"in primul rand averea comuna se imparte la 2 (sotia detine jumatate)'"
de cele mai multe ori asa se intampla, dar aceasta contributie egala la dobandirea bunurilor comune este doar prezumata, partile pot chiar si in procedura succesorala notariala sa stabileasca si alte cote de contributie
chiar va multumesc pentru interventie domnule themis:) uite asa am invatat ce e masa succesorala...sincer