avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 376 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... drept mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

drept mostenire

Buna ziua am si eu o intrebare:??

In legatura cu mostenirea cum se imparte aceasta intre rude adica:

Daca tatal a murit si mai sunt 2 copii si sotia in viata .. imi puteti explica cum se imparte la cine revine cat ?

va multumesc mult
Cel mai recent răspuns: alin1980 , utilizator 19:23, 27 Aprilie 2009
In lipsa unui testament, sotia va culege din masa succesorala cota de 1/4, restul de 3/4 revenind in cote egale celor doi copii.

cred ca trebuie precizat ca acele cote sunt strict din partea pe care o detinea defunctul...adica: in primul rand averea comuna se imparte la 2 (sotia detine jumatate) si din jumatatea ramasa va mai obtine 1/4... sunt economist, scuzati limbajul...sper ca s-a inteles fondul:P
S-a inteles, corbalb. Opinia dumneavoastra se distinge cu aceeasi claritate cu care s-ar distinge un corb alb pe limpezimea si mai alba a cerului

:yeah:


Precizarile sunt binevenite. Trebuie doar sa aveti in vedere ca tot ce ati precizat cu privire la partea pe care o detine defunctul se regaseste in sintagma masa succesorala

:bow:

Sa nu mi-o luati in nume de rau. Mai glumesc si eu. :P

"in primul rand averea comuna se imparte la 2 (sotia detine jumatate)'"
de cele mai multe ori asa se intampla, dar aceasta contributie egala la dobandirea bunurilor comune este doar prezumata, partile pot chiar si in procedura succesorala notariala sa stabileasca si alte cote de contributie
chiar va multumesc pentru interventie domnule themis:) uite asa am invatat ce e masa succesorala...sincer

Alte discuții în legătură

Despre mostenire. omvesel omvesel Cum se inparte averea intre sotul supravetuitor si un copil,casatorit cu 2 copii? (vezi toată discuția)
Cote mostenitori ana_panait ana_panait Poate cineva stie cum se repartizeaza mostenirea dupa moartea tatalui, intre sotia supravetuitoare si 3 copii. Ce procent de mostenire primeste sotia ... (vezi toată discuția)
Succesiune romica2 romica2 Unul din parinti a decedat. Au ramas la succesiune sotia decedatului si cei doi copii. In timpul vietii , cei doi soti au avut bunuri comune (imobile). ... (vezi toată discuția)