Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Despre modificarile CIM
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Despre modificarile CIM

AM SI IO O INTREBARE. DACA AM SEMNAT IN CONTRACT DE MUNCA 8H/ZI 5ZILE/SAPTAMANA MA POATE OBLIGA PATRONUL SA LUCREZ 6ZILE SI APOI 2 ZILE LIBERE. MENTIONEZ CA NU SA SEMNAT NICI UN CONTRACT ADITIONAL SAU CEVA DE GENUL ... CE POT FACE IN SITUATIA IN CARE ESTE IMPOSIBIL SAU POSIBIL?
Nu se pot lucra in permanenta 6 zile si apoi 2 zile repaus, decat daca se modifica repartizarea programului de munca .
Angajatorul poate stabileste programul de lucru in asa fel incat in fiecare saptamana sa aveti doua zile de repaus saptamanal. Acestea sunt de obicei sambata si duminica, dar pot fi si in alte zile consecutive ale saptamanii.
În cazul în care repausul în zilele de sâmbătă şi duminică ar prejudicia interesul public sau desfăşurarea normală a activităţii, repausul săptămânal poate fi acordat şi în alte zile stabilite prin contractul colectiv de muncă aplicabil sau prin regulamentul intern, situaţie în care se va negocia şi acorda un spor la salariul de bază.

Asadar, sporul pentru munca in week-end este cel mentionat in Reg.intern sau in ccm aplicabil angajatorului.