Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Suspect în dosar de înselaciune
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Suspect în dosar de înselaciune

Salut as dori si eu sa stiu ce primesc pentru chestia asta .
Acum 1 an am fost sunat de un prieten si am fost rugat sa ridic niste bani nu stiam de unde provin bani.I„am ridicat m„am intalnit cu un neam de alui i„am dat bani si am plecat acasa,
Dupa 1 an am primit o citatie din alt oras de la politie cu inselaciune in calitate de suspect,aveti idee ce pot pati

Sa precizez ca nu am niciun dosar cazieru il am curat
probabil este vorba de inselaciunile prin telefon.
ar fi bine daca ati ridicat doar o data bani si nu de mai multe ori.
depinde de prejudiciu, de partea vatamate , de declaratiile celorlalti inculpati , de atitudinea dvs , de multe lucruri.
Inşelăciunea

Art. 244. - (1) Inducerea in eroare a unei persoane prin prezentarea ca adevărată a unei fapte mincinoase sau ca mincinoasă a unei fapte adevărate, in scopul de a obţine pentru sine sau pentru altul un folos patrimonial injust şi dacă s-a pricinuit o pagubă, se pedepseşte cu inchisoarea de la 6 luni la 3 ani.

(2) Inşelăciunea săvarşită prin folosirea de nume sau calităţi mincinoase ori de alte mijloace frauduloase se pedepseşte cu inchisoarea de la unu la 5 ani. Dacă mijlocul fraudulos constituie prin el insuşi o infracţiune, se aplică regulile privind concursul de infracţiuni.
(3) Impăcarea inlătură răspunderea penală.

Pot sa fac inchisoare ? Nu am nicio sansa sa primesc o amenda s„au suspendare e prima fapta Habar nu aveam de unde provin bani
Darius2o14, utilizator
Daca nu stiati care este provenienta banilor, nu raspundeti penal, sub aspectul savarsirii infractiunii de inselaciune.
Multumesc foarte mult