Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Coasigurat in sistemul de sanatate
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Coasigurat in sistemul de sanatate

Buna ziua. Referitor la inregistrare coasigurat in sistemul de sanatate, am urmatoarea situatie: Am iesit din somaj anul trecut, octombrie 2013, si pana in prezent nu am gasit de lucru, nu am niciun venit, ma intretine mama care este pensionara. Exista posibilitatea ca mama sa ma inregistreze coasigurat in sistemul de sanatate? Va rog, daca ma poate ajuta cineva cu un raspuns, Va multumesc.
Potrivit art. 213 alin. (1) lit. b) teza a doua din Legea 95/2006 privind reforma in domeniul sanatatii, beneficiaza de asigurare, fara plata contributiei sotul, sotia si parintii fara venituri proprii, aflati in intretinerea unei persoane asigurate. Asadar, au dreptul sa beneficieze de asigurare fara plata contributiei sotul, sotia si parintii fara venituri proprii, aflati in intretinerea unei persoane asigurate.

Asadar, copiii nu fac parte din categoria persoanelor ce pot beneficia de asigurare fara plata contributiei in calitate de coasigurati ai salariatului.