Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Ajutor pentru orfan
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Ajutor pentru orfan

Buna ziua!Am UN BAIETEL DE 6 ani,sotul decedat din 2008.MENIONEZ CA SOTUL MEU NU A AVUT VECHIME IN MUNCA.Copilul meu nu poate beneficia de nici un ajutor din partea statului?
Copilul nu ia pensie de urmas.
petroniki, utilizator
1. Daca sotul a avut o vechime cat de mica in munca copilul poate beneficia de pensie de urmas.

2. Daca nu a avut vechime deloc atunci puteti solicita ajutor social la Primarie daca va incadrati in cerintele legale.

3. Copilul trebuie sa beneficieze si de alocatia de stat pentru copii.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
Cat de mica,adica cat?
1. Adica daca a lucrat macar o zi cu contract individual de munca.

2. Daca da, va duceti la Casa de Pensii si solicitati pensie de urmas.
Va multumesc!Deja am depus dosarul,asteptam.
Sa ne comunicati si noua daca ati rezolvat problema. Succes!