avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 666 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Ajutor pentru orfan
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Ajutor pentru orfan

Buna ziua!Am UN BAIETEL DE 6 ani,sotul decedat din 2008.MENIONEZ CA SOTUL MEU NU A AVUT VECHIME IN MUNCA.Copilul meu nu poate beneficia de nici un ajutor din partea statului?
Copilul nu ia pensie de urmas.
Ultima modificare: Miercuri, 19 Martie 2014
petroniki, utilizator
Cel mai recent răspuns: petroniki , utilizator 21:05, 26 Mai 2014
1. Daca sotul a avut o vechime cat de mica in munca copilul poate beneficia de pensie de urmas.

2. Daca nu a avut vechime deloc atunci puteti solicita ajutor social la Primarie daca va incadrati in cerintele legale.

3. Copilul trebuie sa beneficieze si de alocatia de stat pentru copii.
Ultima modificare: Miercuri, 19 Martie 2014
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
Cat de mica,adica cat?
1. Adica daca a lucrat macar o zi cu contract individual de munca.

2. Daca da, va duceti la Casa de Pensii si solicitati pensie de urmas.
Va multumesc!Deja am depus dosarul,asteptam.
Sa ne comunicati si noua daca ati rezolvat problema. Succes!

Alte discuții în legătură

Bună ziua, fostul soț a decedat ,nu are vechime in munca ,băiatul ... Iulicuta Iulicuta Bună ziua, fostul soț a decedat ,nu are vechime in munca ,băiatul poate primi un ajutor de urmaș ceva? (vezi toată discuția)
Pensie urmas iulianico iulianico Buna ziua,am si eu o intrebare am un baietel de 8 ani este orfan de tata de 4 ani jumatate eu am depus dosar pt pensie de urmas dupa 3 luni dupa ce sotul meu a ... (vezi toată discuția)
Pensie urmas copil lili olarescu lili olarescu Buna ziua! Am nevoie de ajutorul dumneavoastra. Am un nepotel de 9 ani si jumatate, i-a decedat tatal saptamana trecuta, tatal lui lucra in Cooperatie era ... (vezi toată discuția)