avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 888 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Bună ziua, fostul soț a decedat ,nu are vechime in ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Bună ziua, fostul soț a decedat ,nu are vechime in munca ,băiatul ...

Bună ziua, fostul soț a decedat ,nu are vechime in munca ,băiatul poate primi un ajutor de urmaș ceva?
Cel mai recent răspuns: Dapix , utilizator 08:12, 14 Aprilie 2023
Buna ziua!
Pensie de urmas se primeste doar daca decedatul a fost angajat sau pensionar.
Gasiti aici detalii
[ link extern ]
Un ajutor social poate primi de la primarie.
Câți ani are copilul tatălui decedat`? Dacă tatăl său are ZERO ani vechime în muncă copilul nu poate beneficia de pensie de urmaș.
Ultima modificare: Joi, 13 Aprilie 2023
Dapix, utilizator
Băiatul are 12 ani.
Dacă soțul decedat nu a lucrat nici o zi, nu are de unde copilul lui să beneficieze de pensie de urmaș.
Îmi pun întrebarea, cu ce ați trăit atâția ani, dacă el a stat acasă și nu a lucrat cu carte de muncă.
Ultima modificare: Vineri, 14 Aprilie 2023
Dapix, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie pentru copil urmas C.Fabyola C.Fabyola buna tuturor,am o intrebare, sotul meu a fost ucsi in urma cu un an, inculpatul a fost incadrat in articolul c.p 175 in ca nu sa finalizat ... (vezi toată discuția)
Pensie urmas iulianico iulianico Buna ziua,am si eu o intrebare am un baietel de 8 ani este orfan de tata de 4 ani jumatate eu am depus dosar pt pensie de urmas dupa 3 luni dupa ce sotul meu a ... (vezi toată discuția)
Pensie pt vaduva Kis Erika Kis Erika Mama mea este nascut 1957 10.01 Tata a murit de 24 ani mama nu primeste nici un ajutor are drept de ceva pensie dupa tatal meu ca ea nu are ... (vezi toată discuția)