Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Bună ziua, fostul soț a decedat ,nu are vechime in ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Bună ziua, fostul soț a decedat ,nu are vechime in munca ,băiatul ...

Bună ziua, fostul soț a decedat ,nu are vechime in munca ,băiatul poate primi un ajutor de urmaș ceva?
Buna ziua!
Pensie de urmas se primeste doar daca decedatul a fost angajat sau pensionar.
Gasiti aici detalii
[ link extern ]
Un ajutor social poate primi de la primarie.
Câți ani are copilul tatălui decedat`? Dacă tatăl său are ZERO ani vechime în muncă copilul nu poate beneficia de pensie de urmaș.
Dapix, utilizator
Băiatul are 12 ani.
Dacă soțul decedat nu a lucrat nici o zi, nu are de unde copilul lui să beneficieze de pensie de urmaș.
Îmi pun întrebarea, cu ce ați trăit atâția ani, dacă el a stat acasă și nu a lucrat cu carte de muncă.
Dapix, utilizator