Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale SUSPENDARE FIRMA
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

SUSPENDARE FIRMA

BUAN ZIUA !
Pentru suspendarea unei firme as dori sa-mi spuneti si mie ce trebuie facut,ce pasi trebuie sa urmez,daca pot sa suspend o firma cu datorii catre furnizori etc.
va multumesc!
Pentru suspendarea activitatii unei firme e necesara Hotararea Adunarii Generale a Asociatilor in acest sens, hotarare ce va trebui inregistrata la Registrul Comertului in termen de maxim 15 zile de la adoptare.
Se poate dispune suspendarea activitatii pentru o perioada de maxim 3 ani.
Daca activitatea a mai fost suspendata anterior, la calculul perioadei de 3 ani se vor socoti si perioadele anterioare de suspendare.
Puteti dispune suspendarea chiar daca societatea are datorii, dar aceasta nu inseamna ca furnizorii nu vor putea pretinde plata lor in acest interval.
Buna ziua,

Am si eu doua intrebari, va rog sa ma ajutati:
1. Pot sa suspend activitatea unei firme incepand cu 01.05.2009 daca am avut activitate pana in luna aprilie 2009?
2. Pot sa suspend activitatea unei firme incepand cu 01.05.2009 daca firma este in proces de recuperare de creante? Ce se intampla cu procesul? poate sa mearga mai departe daca firma are activitatea suspendata?

Va multumesc foarte mult.
Da si da.

Suspendarea activitatii firmei presupune doar ca acea societate nu va mai desfasura activitati comerciale pe durata suspendarii, adica nu va mai initia noi tranzactii, contracte, etc. Va putea insa incasa debite provenite din tranzactii anterioare si va putea chiar face plati catre furnizori.
Este exact raspunsul pe care speram sa-l primesc.

Va multumesc foarte mult pentru ajutor.
Buna ziua,
am si eu o intrebare pe acelasi subiect.
Deci am o societate care are un angajat si inca 2 persoane in concediu de crestere a copilului.

Se poate suspenda o firma care are angajati?
Ce se intampla cu cei in concediu ce crestere a copilului care ar trebui sa se intoarca la servici cand firma va fi suspendata?

Multumesc,