Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Acte necesare pentru activitatea economica a unui PFA
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Acte necesare pentru activitatea economica a unui PFA

Am un PFA pe codul 4776 - Comert cu amanuntul al florilor plantelor si semintelor comert cu amanuntul al animalelor de companie si a hranei pentru acestea in magazine specializate, NEPLATITOOR DE TVA. Stiu ca pot emite bon fiscal si factura. Ce alte acte trebuie sa intocmesc pe parcursul activitatii?
Aveti de completat nir la fiecare factura de achizitie marfa.
De completat registrul de gestiune zilnic la intrari cu valoarea intrarilor de marfa din nir si la iesiri, cu valoarea din raportul z scos la sfarsitul programului din casa de marcat, cu valoarea procesului verbal cu marfa degradata si documentul pentru marfa returnata.
De completat registrul jurnal de incasari si plati si registrul inventar cand aveti bunuri de natura mijloacelor fixe si obiectelor de inventar, din patrimoniu pfa.