Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Demisia
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Demisia

Buna ziua

Imi puteti spune daca demisia la initiativa angajatului este considerat un motiv imputabil?

Multumesc!
Demisia este un act unilateral de vointa, drept ce apartine exclusiv salariatului, prin care isi manifesta intentia de a renunta la contractul de munca avut un angajator.

Nu are nicio legatura cu motivul imputabil. Mult succes.
Intr-adevar, demisia constituie un motiv imputabil salariatului.

Art.5 din Normele de aplicare a Legii nr.76/2002 prevad :
Prin motive neimputabile, în sensul art. 17 alin. (1) din lege, se intelege:
a)încetarea raportului de muncă în temeiul art. 56 alin. (1) lit. a), b), d), e), g) şi i), art. 61 lit. c) şi d), art. 65 alin. (1), art. 95 alin. (4) din Legea nr. 53/2003 - Codul muncii, republicată, cu modificările şi completările ulterioare;
b)încetarea raportului de muncă la iniţiativa angajatorului, prin notificare scrisă, în temeiul art. 31 alin. (3) din Legea nr. 53/2003, republicată, cu modificările şi completările ulterioare;
....
Daca imi dau demisia intru sub acest aspect : "sa nu fie eliberati din motive imputabile sau destituiti dintr-o functie publica in ultimii 7 ani " ? sau nu are nicio legatura
ana-cer, moderator
Sunteti functionar public ?
Lucrez in MApN