Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Monografie agentie de turism
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Monografie agentie de turism

buna ziua
as dori sa ma ajutati cu o monografie contabila la o agentie de turism revanzatoare
am un client care a platit un pachet turistic in numerar 100euro.comision 10%
eu ii facturez clientului %=411 100euro
704 10 euro
4427 2.40 euro
462 90euro
incasare
411=5314 100euro.
platesc factura furnizorului prin depunere numerar la ghiseul bancii in euro.cand fac aceasta inregistrare.dupa sosirea facturii de la furnizor?
factura de la furnizor s-ar putea sa nu vina in aceasta luna.Cand inchid decontul cu furnizorul respectiv contul 462=401?
multumesc mult
buna ziua,
referitor la intrebarea dvs.eu procedez astfel:
inregistrare factura vinzare:
411 = %
462 cu valoarea datorata prestatorului
704 cu valoarea comisionului
4427 cu valoarea tva la comision
incasarea facturii:
5314 = 411 cu suma incasata
daca plata furnizorului se face inaintea primirii facturii, prin depunere de numerar in contul acestuia:
542 = 5314 avans pentru plati diverse
409 = 542 cu suma achitata catre furnizor
la primirea facturii de la furnizor :
462 = 401 cu valoarea facturii
reglarea platii in avans
401 = 409 cu valoarea avansului achitat
o zi buna