avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 802 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Monografie agentie de turism
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Monografie agentie de turism

buna ziua
as dori sa ma ajutati cu o monografie contabila la o agentie de turism revanzatoare
am un client care a platit un pachet turistic in numerar 100euro.comision 10%
eu ii facturez clientului %=411 100euro
704 10 euro
4427 2.40 euro
462 90euro
incasare
411=5314 100euro.
platesc factura furnizorului prin depunere numerar la ghiseul bancii in euro.cand fac aceasta inregistrare.dupa sosirea facturii de la furnizor?
factura de la furnizor s-ar putea sa nu vina in aceasta luna.Cand inchid decontul cu furnizorul respectiv contul 462=401?
multumesc mult
Cel mai recent răspuns: mioara danaila , utilizator 18:12, 13 Aprilie 2014
buna ziua,
referitor la intrebarea dvs.eu procedez astfel:
inregistrare factura vinzare:
411 = %
462 cu valoarea datorata prestatorului
704 cu valoarea comisionului
4427 cu valoarea tva la comision
incasarea facturii:
5314 = 411 cu suma incasata
daca plata furnizorului se face inaintea primirii facturii, prin depunere de numerar in contul acestuia:
542 = 5314 avans pentru plati diverse
409 = 542 cu suma achitata catre furnizor
la primirea facturii de la furnizor :
462 = 401 cu valoarea facturii
reglarea platii in avans
401 = 409 cu valoarea avansului achitat
o zi buna

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Inregistrari contabile agentie turism olguta79 olguta79 In cazul unei agentii de turism neplatitoare de tva am urmatoarea situatie legata de facturile pe sejururi.Agentia vinde in ianuarie pe 15/01/2013 un sejur in ... (vezi toată discuția)
Monografie contabila agentie de turism fara tva denisa2011 denisa2011 buna ziua, ma puteti ajuta cu o monagrafie contabila pentru o agentie de turism neplatitoare de tva? Eu ma gandeam sa fac asa: inregistrarea factura clienti ... (vezi toată discuția)
Inregistrare decont luubers luubers buna ziua, am urmatoarea situatie: - un sofer pleaca ca in cursa; la plecare i se da un avans de 500 euro. -la intoarcere preda decontul si cheltuielile in ... (vezi toată discuția)