Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Data ieºirii la pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Data ieºirii la pensie

Bărbat născut la 07.09.1958, am peste 40 ani vechime în muncă din care 10 ani şi 4 luni grupa I de muncă şi 6 ani şi 4 luni grupa II de muncă.
1. Pentru un barbat nascut in septembrie 1958 varsta standard de pensionare este de 65 de ani, stagiul complet de cotizare este de 35 de ani iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Pentru cei 10 ani si 4 luni lucrati in gr. I de munca (in procent de 100%):
- se reduce varsta standard de pensionare cu 5 ani;
- se adauga la stagiul de cotizare 5 ani si 2 luni.

3. Pentru cei 6 ani si 4 luni lucrati in gr. a II-a de munca (in procent de 100%):
- se reduce varsta standard de pensionare cu 1 an;
- se adauga la stagiul de cotizare 1 luna.

4. Asadar:
- varsta standard redusa de pensionare este de 65 - 5 - 1 = 59 de ani;
- stagiul total de cotizare este de 40/0 + 5/2 + 0/1 = 45 de ani si 3 luni).

5. Puteti solicita pensie pentru limita de varsta, la 59 de ani, in septembrie 2017.