Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Service-ul auto are obligatia sa restituie piesele ...
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Service-ul auto are obligatia sa restituie piesele inlocuite pe RCA?

As dori sa stiu daca service-ul auto este obligat sa restituie toate piesele vechi, inlocuite, in cazul unei daune RCA? Deoarece au spus ca nu vor sa m-i le dea inapoi pentru a evita o frauda. Atata timp cat ei le inlouiesc cu unele noi, frauda va fi din partea mea, nu a lor. As vrea sa stiu ce lege sau norma reglementeaza acest lucru.
Multumesc mult pentru ajutor.
Agentii economici care efectueaza operatiuni de intretinere sau reparatii auto, au obligatia de a preda pentru reciclare, valorificare sau reutilizare materialele si piesele inlocuite, care constituie deseuri, catre agenti economici autorizati, potrivit prevederilor legislatiei in vigoare - HG 2406/2004