avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 603 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Obligativitate program vizita
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Obligativitate program vizita

In 2009 cand am divortat, in hotararea s-a aprobat conventia noastra de la mediator cu privire la vizita, in care spuneam ca nu este cazul pt ca ne vom intelege si vom urmari binele copilului. Insa, acum tatal vrea sa-si impuna doar programul sau si, daca este sa ia la el copilul, imi cere sa-l duc pe cheltuiala mea jumatatea din drum, desi din pensia alimentara a copilului eu nu decontez nici benzina, nici transport de nici un fel.

1. Este normal sa ma oblige sa suport eu jumatate din transport?
2. Eu i-am cerut tatalui sa-mi dea programul sau cu copilul cu o saptamana inainte, dar el refuza acest lucru motivand ca nu-si cunoste programul. Mentionez ca nu este vorba de programul de serviciu, deoarece acesta este fix. Legal, el isi poate fixa programul cand doreste?
3. Un parinte care isi stabileste un program de vizita cu copilul si nu-l respecta sau, prin comprtamentul sau, da dovada ca-l sensibilizeaza pe copil, poate fi facut responsabil sau are doar drepturi in legislatia noastra?

Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: Sadness , utilizator 10:36, 31 Martie 2014
Daca vetyio primi cerere de chematre in judecata p[entru program de vizita aveti posibilitatea sa formulati intampinare in care aratati cele mentionate mai sus, ca nu dispuneti de bani etc ., NU va poate obliga instanta sa achitati ceva ce este in favoarea reclamantului.
In mod normal asa ar trebui referitor la transport dar instanta nu a zis asa in hotarare.
De aceea e problema lui transportul.
Alina2011 a scris:



1. Este normal sa ma oblige sa suport eu jumatate din transport?
2. Eu i-am cerut tatalui sa-mi dea programul sau cu copilul cu o saptamana inainte, dar el refuza acest lucru motivand ca nu-si cunoste programul. Mentionez ca nu este vorba de programul de serviciu, deoarece acesta este fix. Legal, el isi poate fixa programul cand doreste?
3. Un parinte care isi stabileste un program de vizita cu copilul si nu-l respecta sau, prin comprtamentul sau, da dovada ca-l sensibilizeaza pe copil, poate fi facut responsabil sau are doar drepturi in legislatia noastra?

Va multumesc!


1. Este normal ca cheltuielile referitoare la copil sa fie impartite intre cei doi parinti.
2.Deci tatal ia copilul o saptamana, iar dv doriti sa stiti care este programul celor doi in acea saptamana, corect? Dv practic doriti sa monitorizati miscarile celor doi, ca sa nu folosesc cuvantul ''control''. Nu este normala aceasta ''dorinta'' a dv.
3. In ce fel doriti dv sa responsabilizati acel parinte? Copiii cu parintii separati sunt din start sesnibilizati, cu sa fara interventia parintelui care vine doar in vizita. Ar trebui sa vorbiti pe tema asta atat cu copilul cat si cu un psiholog.
m_ella2005 a scris:



1. Este normal ca cheltuielile referitoare la copil sa fie impartite intre cei doi parinti.
2.Deci tatal ia copilul o saptamana, iar dv doriti sa stiti care este programul celor doi in acea saptamana, corect? Dv practic doriti sa monitorizati miscarile celor doi, ca sa nu folosesc cuvantul ''control''. Nu este normala aceasta ''dorinta'' a dv.
3. In ce fel doriti dv sa responsabilizati acel parinte? Copiii cu parintii separati sunt din start sesnibilizati, cu sa fara interventia parintelui care vine doar in vizita. Ar trebui sa vorbiti pe tema asta atat cu copilul cat si cu un psiholog.


1. Eu suport cheltuielile cu caminul copilului, transportul cat este la mine, pe langa munca efectiva pe care o depun cu ingrijirea copilului, care stim cat costa in ziua de azi.
2.Tatal nu ia copilul o saptamana, ci isi face programul pentru o saptamana: luni nu, marti de la 17:30 la 18:30, duminica il ia la el.
3.Tocmai, pentru ca ei sunt deja sensibilizati, inca chiar de dinainte de divort, prin situatia tensionata precedanta, trebuie avut grija ulterior ca acel copil sa nu fie raniti prin abandon sau sa devina cosuri de gunoi pentru frustrarile parintilor. Nu, eu doream sa stiu ce prevede legea in cazurile in care un parinte isi abandoneaza copilul.
1. COPILUL are nevoie de prezenta tatalui in viata sa; sigur, e aiurea ca ambii parinti sa stea pe drumuri pentru vizita aceea, dar poate gasiti o cale de mijloc; care e distanta?
2. Cati ani are copilul? Daca e la scoala, e cam aiurea PENTRU COPIL sa nu stie ce face concret de azi pe maine.
3. Nu vad caz de abandon. La ce va referiti mai exact?

Alte discuții în legătură

Vizitarea minorului mary1970 mary1970 In urma divortului, mamei ii este incredintat copilul minor, iar tatal are drept de vizita in week-end. Dupa diverse sicane pe care le face tatal cand afla ca ... (vezi toată discuția)
Custodie comuna, domiciliul la mama, ce drepturi am? ramonuta ramonuta In urma divortului amiabil la notar (acum 2 luni), s-a stabilit domiciliul copilului la mine (mama) si custodia comuna. Fostul meu sot spune ca ma da in ... (vezi toată discuția)
Actiune pentru drept la vizita pacurariu maria pacurariu maria Buna ziua tuturor In urma cu 4 luni am avut un proces pentru stabilire pensie intretinere minor ,stabilire domiciliu si acord cu privire la vacante in ... (vezi toată discuția)