Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Aplicatie Facebook
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Aplicatie Facebook

Buna ziua. Pe facebook exista o aplicatie, care se foloseste in felul urmator. O persoana vede o stire interesanta si da click pe acel link extern, i se deschide o fereastra, dar ca sa poata sa vada stirea trebuie sa dea Like sau [X]. Dar chiar si in cazul in care da click pe [X] in realitate a dat Like si se aboneaza la o pagina de facebook fara sa vrea. Vreau sa va rog sa-mi spuneti daca aceste aplicatii de a strange Like-uri sunt legale? Se incalca vreo lege penala folosind o astfel de aplicatie? Orice feedback este apreciat! Multumesc!
Borsec, utilizator
Moral nu este corect si nici legal, deoarece este un mod incorect (abuziv) de inselare a utilizatorilor.
Puteti face sesizare catre Administratorul site-ului unde se face reclama adresei urmate.
Mai puteti sesiza si ONPC pentru a face demersuri de sanctionare si indreptare a situatiei abuzive.
O ultima solutie ar fi aceea de a ocoli astfel de situatii si de a nu mai intra, evitand neplacerile si disconfortul pe care le resimtiti.
Succes !
Mihail_POPA, utilizator