Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Raspundere pentru BO avalizat
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Raspundere pentru BO avalizat

Buna ziua !
In 2012 eram administratorul unui SRL. Am avut un BO avalizat refuzat. Am cesionat creditorului tot ce aveam de incasat de la 2 societati cu care aveam contracte.Cele 2 societati au intrat in insolventa, si nu s-a mai recuperat nici un ban. De un an nu mai sunt administrator la firma respectiva. Este posibil ca acum , dupa 2 ani sa se ajunga la executare silita pe numele meu ?
Multumesc !
Din pacate da, intrucat avalizarea acelui BO de catre o persoana fizica este o garantie suplimentara (fidejusiune) care echivaleaza cu garantarea platii de catre avalist cu bunurile proprii, in cazul in care societatea emitenta nu isi indeplineste obligatia de plata fata de creditorul sau.