Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pentru pensie urmas
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pentru pensie urmas

Pot cere pensie de urmas daca am fost casatorita cu sotu meu 9 ani si am fost concubini 18 ani, din care 13 ani am convietuit sub acelasi acoperis? Multumesc
Din Legea 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice:

Art. 85
(1) Sotul supravietuitor are dreptul la pensie de urmas pe tot timpul vietii, la implinirea varstei standard de pensionare, daca durata casatoriei a fost de cel putin 15 ani.

(2) In cazul in care durata casatoriei este mai mica de 15 ani, dar de cel putin 10 ani, cuantumul pensiei de urmas cuvenit sotului supravietuitor se diminueaza cu 0,5% pentru fiecare luna, respectiv cu 6,0% pentru fiecare an de casatorie in minus.