Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Monografie contabila reevaluare cladire
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Monografie contabila reevaluare cladire

Buna ziua
La o societate comerciala s-a facut pentru prima data reevaluarea unei cladiri ce o are in patrimoniu, in contabilitate aveam pana la momentul reevaluarii urmatoarele:
212- val 51752.52
2812-val 23989.45
In urma raportului de expertiza s-a stabilit valoarea de 27.000 ron .
Eu in contabilitate trebuie sa inregistrez noua valoare a cladirii , si nu stiu cum sa procedez.
Ma poate indruma cineva in aceasta speta?
2812=212 23989.45
6813=212 763.07
Buna ziua,

Avand in vedere faptul ca este prima reevaluare, iar rezultatul este o descrestere de valoare, cheltuiala respectiva este una nedeductibila la calculul impozitului pe profit(art.21, alineatul 4, litera ş din Codul fiscal.

Monografia contabila este cea prezentata in raspunsul anterior.

Numai bine
Va multumesc frumos pentru raspunsuri.:bow: