Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA TVA Trimestrial
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

TVA Trimestrial

Buna ziua.
Am cifra de afaceri sub 100000 euro ( 403 000 lei). Nu am depus declaratie 010 iar decl. 300 am depus lunar #-o#-o#-o. Inca nu am primit notificare de la MF, cred ca urmeaza, au primit altii. O sa depun 010 acum, banuiesc ca va fi cu amenda. Ce fac cu declaratiile de TVA pe ian. si februarie? Sa astept notificarea? Multumesc.
Eu nu vad o problema.Regula generala este perioada lunara.Dvs.nu ati uzat de exceptie.Mai grav era invers.In cazul unui tva de plata ati fi datorat penalitati.

ART. 156^1 Perioada fiscală

(1) Perioada fiscală este luna calendaristică.

(2) Prin excepţie de la prevederile alin. (1), perioada fiscală este trimestrul calendaristic pentru persoana impozabilă care în cursul anului calendaristic precedent a realizat o cifră de afaceri din operaţiuni taxabile şi/sau scutite cu drept de deducere şi/sau neimpozabile în România conform art. 132 şi 133, dar care dau drept de deducere conform art. 145 alin. (2) lit. b), care nu a depăşit plafonul de 100.000 euro al cărui echivalent în lei se calculează conform normelor, cu excepţia situaţiei în care persoana impozabilă a efectuat în cursul anului calendaristic precedent una sau mai multe achiziţii intracomunitare de bunuri.
Multumesc. Tocmai am primit notificarea. Trebuie sa ma prezint in termen de 5 zile cu decl. 010, balanta la 31.12.2013, decl. propria raspundere ca nu am realizat achizitii intracomunitare.
Nu am un raspuns.Nu vad o problema sa vreau sa raman la lunar.Asa o sa va incaseze 500 lei amenda pt.010 iar pentru D 300-ian si februarie 2014 v-a trebui sa faceti corectie.
Poate ne ajuta colegii cu o explicatie,ca eu nu am una.
Contabilitate sector 4 evoCONTA, Contabil