avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 921 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Executare silita
Discuție deschisă în Executare silită

Executare silita

buna seara
sunt nou aici si nu pre stiu cum merge treaba
fratele meu a facut un credit in 2007 in franci elvetieni
a plecat in strainatate si a venit anul trecut cand a luat un apartament prin programul prima casa.titulara creditului este sotia lui.el este co debitor.am gasit pe internet ca este executat silit ptr datoria de la banca.se poate sa piarda apartamentul???????
va multumesc mult
astept rspuns

in 2008
nu la cautat nimeni
cei de la banca l au verificat in baza de date si a fost totul ok
nu are somatie nu are nimic
dar figureaza pe lista tribunalului cu executare silita
am uitat sa precizez ca a schimbat domiciliul de atunci si are buletin de al judet
Ultima modificare: Marți, 1 Aprilie 2014
gi-jane2, moderator
Ce data are incuviintarea data de judecatorie pt executarea silita ?
De la data cand va fi somat sau i se va infiinta poprire pe conturi sau venituri, poate contesta executarea in termen de 15 zile invocand prescriptia.
:offtopic:

Pentru a completa un mesaj, folositi functia editeaza, nu postati mesaje consecutive, multumesc.
Ultima modificare: Marți, 1 Aprilie 2014
gi-jane2, moderator
Aparent creditul este prescris pt ca au trecut mai mult de 3 ani de la scadenta lui anticipata care ar fi trebuit sa intervina in 3-6 luni de la ultima rata achitata.

Procedura de executare silita incepe cu o somatie trimisa debitorului, dupa ce se obtine incuviintarea executarii silite.

In termen de 15 zile de la primirea somatiei trebuie facuta contestatie la executare si invocata prescriptia.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Prescriptie incuviintare executare silita corinasevastru corinasevastru Buna seara, Am o nelamurire, am un contract de credit de nevoi personale si din 2008 nu am mai platit ratele iar de curand am gasit pe site-ul ministerului ... (vezi toată discuția)
Executarea silita de catre un spital iancu1 iancu1 Buna ziua. Va deranjez cu o intrebare legata de o problema cu care se confrunta o cunostinta de a mea. Persoana in cauza a fost condamnata definitiv ... (vezi toată discuția)
Instiintarea de recuperare debit instititutie ifn cdaniel1961 cdaniel1961 Ieri am primit o instiintare de plata privind eventualiatate unei executari silite de la OFN de la un debit de la o banca. In instiintare se mentionata ca daca ... (vezi toată discuția)