avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 643 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort in Romania, recuperare minor din Italia
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort in Romania, recuperare minor din Italia

buna ziua as vrea sa ma ajutati si pe mine. in urma cu 2 ani am fost plecata in italia cu sotul si copilul minor, in urma nentelegerilor dintre mine si sot eu am revenit in romania dar fara copil , eu am intentat proces de divort iar pe 10 mai am a doua infatisare la care se va prezenta si sotul care a revenit si el in urma instintari de catre mine la domiciliul din italia dar venind fara copil lasandu-l cu mama sa . vreau sa stiu daca este corect ceea ce a facut el , sa se prezinte la divort fara copil , lasandu-l intr-o tara straina si ce sanse am sa-mi recuperez copilul in situatia precizata. multumesc
Daca in cererea de divort ati formulat si capete de cerere referitoare la: exercitare autoritate parinteasca, stabilire locuinta minor, atunci aveti sanse, in functie de probele administrate si de interesul superior al minorului, sa vi se admita (exercitarea autoritatii parintesti va fi stabilita in comun, dar locuinta minorului poate fi stabilita la locuinta dvoastra).
La divort nu este posibili sa fie prezenti minorii, decat in eventualitatea in care a instanta a dispus ascultarea acestora in camera de consiliu, asa incat copilul nu avea ce cauta in sala de sedinta.
Faptul ca sotul l-a lasat in Italia, nu este ilegal, atata timp cat a ajuns acolo si cu acordul dvoastra.
In cadrul procesului in curs, daca instanta va stabili locuinta copilului la locuinta dvoastra din Romania, atunci il veti putea aduce in Romania.
dar este posibil sa se stabileasca domicilui copilulu in italia ca urmare ca deja se afla acolo? tinand cont de faptul ca sotul nu locuieste cu formel legale acolo si nici nu are contract de munca iar la domiciliul din romania nu are conditii de crestere a copilului.
Pentru a crea premizele unei asemenea solutii, ar trebuie sa sotul sa formuleze o astfel de cerere si sa aduca dovezi ale locuintei existente in Italia.
Daca copilul se afla in Italia este extrem de complicata situatia.
Daca nu are forme legale puteti castiga dvs. custodia minorului dar va fi un proces lung si fara avocat angajat poate fi mult prea greu sa castigati.
Sotul va rezolva probabil cu domiciliul si lucrurile se vor complica.Are timp sa rezolve daca taragana procesul si isi angajeaza avocat.
In prezent aveti sanse mai mari ca el in proces dar lucrurile se pot schimba.
E posibil sa nu vina el personal si sa trimita avocatul.
Ar fi istet daca ar proceda asa.
pai el deja a venit in romania lasand copilul in grija parintilor lui si cred ca asta nu e bine deloc dupa parere mea mai ales ca tatal lui este un betiv notoriu care face scandal in fiecare seara si isi agreseaza sotia. vreau sa stiu daca ma ajuta aceste aspecte daca ar fi spuse in instanta, avocata mea sustine ca in procesul nostru de divort nu implica celalate persoane cum ar fi parintii lui ci se adreseaza strict noua ca soti dar totusi eu nu sunt lamurita cu acest lucru deoarece daca sotul ar castiga custodia , copilu ar fi obligat sa traiasca cu bunicii si sa-i suporte iesirile violente ale bunicului vizavii de bunica si deasemenea vizavi de concubina sotului meu.

Alte discuții în legătură

Reincredintarea minorei de 14 ani spre tata eceamihaela eceamihaela fata a fost incredintata mamei la varsta de 2 ani dupa divort . mama a plecat de 9 ani sa lucreze in strainatate si vine o data pe an acasa iar fata a fost in ... (vezi toată discuția)
Custodie copil minor oanamaiu oanamaiu Buna ziua, Eu si sotul meu vom divorta, avem impreuna o fetita(4 ani), se pare ca nu putem ajunge la o intelegere de custodie comuna(cum as fi vrut eu) si ... (vezi toată discuția)
Custodia comuna a copilului cu domiciliul în italia Gabriela 28 Gabriela 28 Buna seara... In urma divortului in fata judecatorului sa stabili custodia comuna dar copilu are domiciliu stabilit cu mine in Italia. In actiunea de divort nu ... (vezi toată discuția)